Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пране на пари и тероризъм - нова специалност в НБУ

Снимка: БГНЕС

"Противодействие на изпиране на пари и на финансиране на тероризма" е най-новата магистърска програма, разработена от Департамент "Национална и международна сигурност" в сътрудничество с Департамент "Икономика" на Нов български университет. Целта на програмата е да предложи обучение на широк кръг от потенциални студенти – служители в държавната администрация (включително МВР), служители в банковия и небанкови финансови институции, задължени лица по Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП) и др. В изпълнение на тази цел, в допълнение на фундаменталните, и поради това задължителни курсове в програмата, МП предлага набор от курсове, позволяващи фокусиране върху ПИП/ФТ от гледна точка на правоохранителните органи и такава от гледна точка на задължените по ЗМИП лица. Подробности по темата разказа проф. Тодор Коларов.

Той подчерта, че финансирането на тероризма и изпирането на пари са взаимносвързани. Освен това поясни, че не трябва да се търси скрит смисъл програмата да бъде създадена точно сега.

"Защо точно сега? Не мисля, че трябва да търсим някакъв скрит смисъл програмата да бъде създадена точно сега. Тя е отражение на дългогодишен казус, както и на практически опит, който аз и други колеги сме натрупали през годините. Тази програма е резултат на всичко това, което е придобито и като практически опит, който надгражда теоретичния фундамент", сподели проф. Коларов.


Той посочи, че промените, които настъпват са регулярни и отразяват случващото се в световен мащаб. Ние, като държава членка на ЕС имаме добрия шанс да надграждаме, сподели проф. Коларов и добави: "Това, което програмата цели да направи е да даде необходимия фундамент и актуалната ситуация."  Относно изпирането на пари, криптовалутите и изкуствения интелект каза:

"Както знаем, в тази сфера нещата се развиват много бързо и вероятно това ще бъде един от аспектите, в който ще има непрекъснато осъвременяване и опресняване". По думите му използването на търговски сделки продължава да е един от начините за прикриването на пране на пари. 

Програмата е създадена в сътрудничество с Департамент "Икономика в НБУ".

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57