Тази есен Гражданските академии за НПО се завръщат с нови 3 издания, с богата обучителна програма обединени от мотото “Силата е в знанието“
И през новия сезон те продължават да помагат на хората на сектора с богата обучителна програма.
За втора поредна година те са в помощ на хората с големи идеи, с които искат да променят света, или поне на първо време мястото, на което живеят, но обикновено не знаят кои трябва да са първите им стъпки и страхът от незнанието ги спира. С подкрепата на Гражданските академии те ще могат да учат, тренират и разговарят за всичко най-важно, което трябва да знаят, за да са изрядни в управлението на своите организации и успешни застъпници на местно и национално ниво.
Гражданските академии за НПО представляват 5-дневен интензивен обучителен курс на живо по основополагащи НПО теми:
Правни изисквания и стандарти за добро управление на юридическо лице с нестопанска цел, застъпничество за граждански каузи, стопанска дейност, финансово планиране и финансова устойчивост, комуникации и работа с медии.
Сесиите съчетават теоретично знание с практически задачи, групови занимания и индивидуални консултации.
Обучителната програма е насочена към граждански организации, неформални групи и активисти, които работят на местно и национално ниво.
В лекторския екип влизат експерти на Български център за нестопанско право - професионалисти с ключова експертиза във всички най-важни области за сектора и опит в обучаването, консултирането и развиването на потенциала на гражданските организации.
Гражданските академии за НПО се организират от Български център за нестопанско право в рамките на проект BIRDS in BG. Целта на инициативата е да подкрепя изграждането на устойчиво гражданско общество, включително помагайки за развиване на капацитета на малките и местни неправителствени организации в България, които работят за социална промяна, защитават, насърчават и повишават осведомеността за човешките права, демокрацията, върховенството на закона и европейските ценности.
"Всъщност, ние, като Български център за нестопанско право, имаме тази мисия да помагаме на хората да се сдружават свободно и да бъдат граждански активни. И като екип от юристи, ние помагаме точно в това – да превеждаме сложните правни теми на разбираем, човешки език, за да бъдат по-достъпни за хората, които не са учили право, не са адвокати. Този превод е предназначен за активистите в гражданския сектор", заяви Айлин Юмерова от БЦНП.
Освен темите, свързани с предприемаческа дейност и финансова устойчивост, организациите ще придобият умения да разказват за себе си по достъпен, въздействащ начин, така че да могат да достигат до по-широки аудитории, разкри още Юмерова. По думите ѝ, през миналата 2023 г. през Гражданските академии за НПО са минали 60 представители на граждански организации от цялата страна.
"Обратната връзка която те ни дадоха беше изключително позитивна, че тези академии са им помогнали да бъдат по-уверени в работата си", посочи още тя.
“През миналата година по време на Гражданските академии за НПО голяма част от участниците бяха извън София. Те споделиха именно това, че академиите освен, че са ги вдъхновили, и са развили правната им култура, са им дали и една по-висока степен на увереност, за да работят с местната общност и местните институции“, изтъкна Айлин Юмерова.
Според нея, голям проблем стои пред организациите, които са извън столицата, тъй като са с по-ограничени възможности както за обучения, така и за финансиране.
"В момента фокусът ни е да помогнем на тези малки организации, на които им е в пъти по-трудно да се справят с предизвикателствата на средата", поясни тя.
Хората които искат да се включат в Гражданските академии, трябва добре да планират и организират времето си, защото това не е нещо, което да правим като хоби в свободното си време – добре е да си мотивиран, да си там, да присъстваш.
В поредица от правни сесии ще ви запознаем с най-важните правила, които трябва да знаете и помните, за да сте прилежни и изрядни при спазването на закона и управлението на организацията си по прозрачен и отчетен начин, уточняват още организаторите.
Ще научите кои са основните задължения на НПО по Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) и изискванията на Агенция по вписванията към НПО. Ще разберете как нестопанските организации могат да набират дарения и да развиват бизнес с кауза. И защо това не е забранено от закона, когато спазвате определени условия. Ще научите още и за данъчното облагане на НПО и техните дарители, спецификите при защитата на личните данни и кои са мерките срещу изпирането на пари, които трябва да прилагате.
Какво означава добре да познаваме елементите на застъпническия процес? В тези сесии ще научите как да се борите за своите каузи и да постигате мисиите си. Ще си говорим за инструментите на гражданското участие – кога, къде, какво, с кого. Ще ви споделим и от нашия богат 22-годишен опит как планираме и организираме застъпнически кампании.
В дискусии за източниците на финансиране за граждански инициативи, защо е важно да ги диверсифицираме и кои са принципите за доброто планиране и финансово управление. Ще тренираме бюджетиране и финансова отчетност.
Ще имаме и специални гости, с които ще разговаряме за важни обществени теми и тенденции, за да разберем по-добре какво се случва в България. Ще се упражнявате в конкретни казуси по актуални застъпнически теми и ще имате възможност да работите в екипи заедно с ментори от БЦНП, твърдят организаторите.
На 17 септември ще се проведе Информационен ден за НПО казуси, в който ще се разкаже по-подробно какво ще включва програмата на Гражданските академии, ще се отговаря на въпроси, ще се търсят решенията на казуси, разкриха организаторите. Информационният ден ще бъде излъчен и в Zoom
Срок за записване до 13 септември, включително.
Чуйте повече от разговора на Александра Илиева с Айлин Юмерова, в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..