Радиокафе гостува на Държавното спортно училище в София „Гененал Владимир Стойчев“ по повод неговия 50-годишен юбилей. В навечерието на новата учебна година разговаряме с директора на училището Борис Борисов, световен шампион по самбо, преподаватели, треньори и ученици. Пръв, а и последен гост е г-н Борисов:
"50 години е време за равносметка и гордост. Цветни лехи до звездите - възпитаници. Те са нашата гордост. Повечето от тях продължават образованието си в НСА. Гребна база Панчарево, спортна база Дианабад, всички бази около училището са местата за тренировки. Бюджетът стига за основните разходи, не ни достига за капиталови ремонти и модернизиране на базата.
Търсим възможности за финансиране на дейности по програма за учебно-тренировъчна дейност на изявени ученици на ММС, тя има най-голям принос за изграждане на високо спортно майсторство.
Нормативите за влизане са трудни. Децата, които кандидатстват, трябва да бъдат добре подготвени. Минимумът, като излязат от тук е, да са шампиони на България и да имат добро образование.
От малък се занимавам с джудо, така попаднах в спортното училище в София, където сме. Започнах да се утвърждавам по-сериозно към 11 клас. 12 години бях национален състезател по самбо. Имах много трудни моменти, сериозни травми, идеше ми да се откажа. Пикът ми бе като станах световен шампион в Япония в 2014.
След футбола, бойните спортове са втори по популярност."
Специалностите, моменти от историята, годишният брой медали, както и имената на големите шампиони - в звуковия файл
В разговора се включва и Михаил Таков - шампион по бокс и преподавател:
"Започнах в ЦСКА, от 1986 съм треньор, главен треньор, тази година бях старши треньор на деца. Медалист съм на първенства и спартакиади. Удовлетворен съм, повече успехи имам като треньор. Доволен съм на това, но което мога да науча състезателите. Един от старите треньори казваше "не ме ядосвайте, че ще ви прокълна да станете треньори".
Най-добрата възраст за започване на тренировки по бокс е 10-11, първите състезания най-рано на 13. Боксът възпитава постоянство, трудолюбие, много неща, които са нужни в живота. Нашият спорт е такъв, че наказва, ако не се правят правилно нещата. Най-доброто е да се преценява дадена ситуация и да не се взима агресивната страна. Едно дете може да пробва и там, където се чувства най-добре да продължи да се усъвършенства. Едно дете влиза като попова лъжичка, но не се знае дали ще излезе като риба или като жаба."
Какво влиза в една тренировка и кои са медалистите - в звуковия файл.
Василка Узунова – следващият ни гост, е заместник директор по учебната част:
Коя е челната десетка за годината сред учениците, приоритетите и повече за програмата "Занимания по интереси" - в звуковия файл.
Радостин Василев е ученик в 11 клас, тренира класическа борба:
"Тренирам двуразово 3 дни в седмицата, в два дни са едноразови, като в подготвителен период са по-интензивни. Още в първи клас тренирам борба, отборните спортове не бяха моето нещо. Със сигурност ми е приятно тук. Много обичам английски. От малък покрай майка ми научих английски, бих казал че съм добър.
Славата е нещо, с което да те запомнят. Нямам време за лични развлечения. Не обичам да съм като останалите - дискотеки, пиене, пушене. Гледам си моята среда. Класическата борба ме учи на неща, които трудно ще научиш в живота. "Веднъж борил ли си се, всичко останало в живота ще ти бъде лесно" - казва един панамерикански шампион по борба. Тръгвам с мисълта, че съм най-добрият."
Кои са спортните постижения на Радостин - в звуковия файл.
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..