Проектът цели да отпразнува любовта ни към София, да покаже причудливите ѝ, смешни или абсурдни страни, да даде поетичен или неочакван поглед към днешния ден, да разкрие мечтите ни за бъдещето и да инициира обществен дебат за това в какъв град (искаме да) живеем. Подробности разказаха Велимира Българанова и Дамян Дамянов.
"Исках да покажа един облик, през който аз виждам града и Нарисувах типичен за София облик, едно кътче, което е с олющени стени, висящи кабели и бездомни котки. Това се намира навсякъде в центъра на София и зад красивите фасади и е нещо, с което съм отраснала от малка. Но никога не ми е правило впечатление.Преди няколко години го видаях през призмата на чужденци", сподели Българанова.
"Много се радвах, когато този проект се появи преди три години. Като един страхотен фен на списанието The New Yorker, което следя от три години. Традицията там е рисуваната корица и цялостното оформление с илюстрации", заяви Дамянов. По темата говори и Симеон Василев, един от организаторите на проекта"
"В нашия случай идеята дойде от Брюксел, както и от Бистра Иванова, една от "Мулти култи колектив", която в един разговор ни сподели за инициативата. Двамата си казахме колко потенциал носи тази идея и защо не я направим в София."
По думите на Българанова София е място, в което могат да се канят много артисти. До края на годината предстои да бъде издаден специален тираж с коледни картички.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..