Темата ни за Варненско лято продължава с именития австрийски диригент Мартин Зигхарт и Ганчо Ганчев, заместник - председател на Българския хоров съюз и експерт към отдел Култура в община Варна. Те ни разказват за концерта с Меса в h moll от Й. С. Бах на 12 септември - концерт, с който официално се открива международния хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“ във Варна:
Мартин Зигхарт: "Бил съм два пъти на Варненско лято с камерния си оркестър, иначе съм 5-и или 6-и път в България. Това, което ще дирижирам е най-трудната творба на Бах. Не мога да си представя как човек може да напише такава музика. Откакто Марио Хосен ме покани преди три месеца, всеки ден работя, за да разбера поне малка част от това, което Бах е написал. В тази меса има и философия, и теология, и математика. Най-важен е хорът и „Варненско лято“ са открили един великолепен хор - румънския "Прелюдио". Специално минах през Букурещ на път към Варна и репетирах с тях един ден – всичко се получаваше толкова лесно. Убеден съм, че работата им с фестивалния бароков оркестър тук ще бъде много плодотворна. Неговите музиканти идват от цял свят, имаме 4 дни за „спояване“ и преживяването ще е изключително. За пръв път дирижирах тази Меса преди 24 години, тогава бях млад и ми изглеждаше лесно, но сега разбирам колко сложна е тази творба, тя е повече от музика, цяла вселена е." Повече за солистите, за българските му студенти в Музикалната академия в Грац (Светослав Борисов) и за книгите, които пише (премиерата на най-новата „Жените. Любовта. Живота“ ще бъде през ноември) - в звуковия файл.
Ганчо Ганчев: "Тази година при нас е състезанието за Голямата награда на Европа (на ротационен принцип). Следи се от цял свят, журито е селектирано от Европейската асоциация още преди две години. Състезанието е на 14, на 13 е нашият Международен хоров конкурс, в смесената му категория са цели шест хора (конкретните участници и членовете на журито - в звуковия файл). Много хора възприемат хоровото изкуство като масово и любителско. В една страна има много малко професионални хорове, но много професионални хорове биха се поклонили пред някои любителски. Това са надъхани хора.
Варна е с много сериозни хорови традиции - 25 хора, които съществуват по различен начин, имаме три поддържани от общината хора. Много е въодушевяващо. Имаме и детско-юношеска общинска опера, тя си има предистория. Децата започват към 8-9 години и ако издържат 2 години, се срастват със състава. Сега имаме около 90 деца. Правим сериозни мюзикъли - "Уестсайдска история", 7 години играхме "Мамма миа" (преди Пламен Карталов да го направи в Софийската опера), в "Красавицата и звяра" участват 17 наши деца. С операта "Малкият коминочистач" сме гостували в Канада. Сега заедно с Петко Бонев подготвяме „Вдън горите“ от Зондхайм. Когато им трябват изпълнители за конкретни роли в големите мюзикъли, които се поставят във Варна и не само, се обаждат на нас."
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..