След Пловдив, Ботевград, Габрово и Варна, от 9 до 15 септември София отново е домакин на най-голямото пътуващо книжно изложение на открито, което тази година събира над 140 издателства от цяла България, предлагащи своите най-нови, интересни и търсени заглавия.
59-те бели шатри на 12-ата Алея на книгата са разположени на пешеходния участък на бул. „Витоша“ и в парка пред Националния дворец на културата. Идеята на инициативата е книгите да отидат при хората, за да се повиши мотивацията за четене и интересът към книгите, напомнят организаторите.
Богатата културна програма на Литературния кът и в шатрите на изложителити тази година ще представи над 70 събития, включващи премиери на книги, срещи с поети, писатели и преводачи, игри и работилници за деца.
За пръв път по време на Алеята, през почивните дни (на 14-15 септември), ще се проведе и фестивал за нехудожествена литература – „Наука, изкуство и култура“. В рамките на два дни пилотното издание на фестивала ще представи творби в следните категории: История, Изкуствознание, Културен туризъм, Себепознание и Етнология.
Работно време на Алея на книгата – София 2024 ще бъде всеки ден от 10:00 до 20:00 часа, а в неделя (15 септември) – до 19:00 часа.
„Алея на книгата – София се осъществява от Асоциация „Българска книга“ с логистичната подкрепа на Столичната община и в партньорство с Министерство на културата, Министерството на обрaзованието и науката и партньори.
Още по темата вижте и чуйте тук.
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..
Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките. Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър. Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..
"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..
От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..