Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коментар на Тодор Терзиев за политиката и образованието у нас

Снимка: Продължаваме Промяната

Анализ на политическата обстановка в страната, ЦИК и образованието направи политическият коментатор Тодор Терзиев. По думите му ситуацията до момента никога не е била толкова интересна и оплетена, заради сюжетните линии, които се преплитат. Наблюдава се как цялата държава и институциите в нея са пленени от интересите на едни определени лица, които през годините са си "оплитали кошницата" и тъй като са се сраснали, при разделянето в момента кошницата се разплита, заяви той и допълни:

"От гледна точка на нормалните граждани, на обикновените хора това е шанс, който досега не е съществувал по този начин."

Кое от двете крила в ДПС ще надделее - близките до Доган, или близките до Пеевски?

"В интерес на истината ЦИК това, което взе като решение е правилно, защото законът казва, че един политически субект няма как да бъде регистриран в две коалиции едновременно. Там вече въпросът е самата политическа организация как ще се разбере. Интересно беше и решението на ВАС относно регистрацията за местните избори, които са на 20 октомври. То беше изключително издържано за това, че в крайна сметка съдът няма право да взема решения в един до известна степен частен спор. Това е политическа партия, която по идея едни хора съмишленици са се събрали да работят в една посока. И въпреки всички политически разговори за влияние по съдилища и прочее, които са по-скоро може би в лицето на ДПС. Може да видим едни избори, в които ДПС да не бъде регистрирана като политическа партия", каза Терзиев.  


Той посочи, че докато ние като нация и народ не се обединим, няма как да очакваме някаква качествена промяна. И добави, че:

"Лично за мен думите на г-н Борисов нямат стойност и тежест от гледна точка на това дали ще се случи нещо, защото той през годините доказа, че всичко, което се казва е до следващото негово решение от една страна. А от друга страна това, което г-н Петков е казал е всъщност в посока на това, да бъдат загърбени всички тези неща и нещата да са погледнати от една по-висока точка, а именно в обединението в това, което ни обединява. Тоест, в един момент да загърбим проблемите, които обществото има, за да може да се продължи напред."

Според думите на Терзиев българското общество не е глупаво и на следващите избори ще излезе да гласува, защото е разбрало, че гласуването не е толкова право, колкото отговорност, която трябва да бъде поета. 


Относно образованието, учениците и темата за, или против смартфоните в училище той каза:

"Ако самите деца не разберат, че времето, което те трябва да отделят съзнателно в класната стая ще им помогне за тяхното бъдеще, да се развиват като личности и да получават знания и умения, телефонът от само себе си ще бъде изключен и оставен в раницата. Съгласен съм също, че до известна степен трябва да се насърчава това, самите преподаватели по такъв начин да ангажират вниманието на децата в училище, че да им е интересно да пребивават в класната стая, да не е по принуда. Ако изобщо има някакъв проблем, той е много комплексен и решението не е в това да се наложи забрана, защото обикновено забраните водят до използване на нещото, което е забранено повече."

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джей Ди Ванс (вдясно) се срещна скоро с българския премиер Росен Желязков в Париж

"Форум", 24.02.25: Тътенът от речта на Джей Ди Ванс трябва да събуди Европа

Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...

публикувано на 24.02.25 в 18:35
Снимки: Столична община

B40 - повече от дипломатическа инициатива на 12 страни от Балканите

Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..

публикувано на 24.02.25 в 17:35
И през миналата година строителите са били сред най-търсените специалисти

Работещи са под 54% от българите, над 1 милион са "икономически неактивни"

Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..

публикувано на 24.02.25 в 16:50

30 години "Бон-Бон"

30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..

публикувано на 24.02.25 в 16:25

Димитър Димитров, КАПБ: За какви пътища се искат по-скъпи винетки и тол такси?!

Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..

публикувано на 24.02.25 в 15:25

Поразителни прилики между древен Рим и съвременния Запад в книгата "Защо се разпадат империите"

Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...

публикувано на 24.02.25 в 15:21

Филм за любовта печели златната мечка на 75-ото Берлинале

Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...

публикувано на 24.02.25 в 15:18