Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как иновациите променят живота ни

3
проф.Теодора Георгиева
Снимка: радио София

Фондация Приложни изследвания и комуникации е представител за България на Европейската мрежа за подкрепа на бизнеса (Enterprise Europe Network) - най-голямата мрежа в света за подпомагане на малки и средни предприятия, които имат амбицията да "излязат" на международния пазар. Тя е организатор на Националния конкурс „Иновативно предприятие на годината“. Това е причината днес да им гостуваме и да откриваме новото, което вече променя живота ни. Първа е проф.Теодора Георгиева, Програмен директор, Програма „Иновации и подкрепа за бизнеса”:

"Фондацията е създадена преди повече от 30 г., ангажирани сме с иновациите и информационното общество. 33 години е една прекрасна Христова възраст - станаха вече 20 г. от инициативата Иновации БГ. Обявявам тук в ефир изданието на конкурса за иновативни предприятия за 2024. Кандидатурите вече се приемат, краен срок е 21 октомври. Осемте ни категории са много комплексни (подробности - в звуковия файл).

Иновациите могат да бъдат внедрени във всяка област. Усилията са ни в това, как иновациите променят живота ни. Предприятията трябва да представят продукти, услуги, иновативни решения, които вече са внедрени. Нормално е в разговор с тях, те да си дадат сметка, че в бизнес-развитието си, внедряват иновации.

В общественото пространство, нашата поява преди три десетилетия бе нещо иновативно. Ново от 2004 е докладът "Иновации БГ" и оттогава подпомагаме политиките по иновации след представяне на фактите. Бизнесът е изключително активен. Проследяваме т.н. европейско иновационно табло. Още тогава сме били преди 10 европейски държави. Сега сме на предпоследно място, преди Румъния. Основна "заслуга" са негативните процеси в политическия дневен ред. Опитваме се да гледаме на нещата като възможности за развитие."

доц. д-р Даниела Георгиева, Старши анализатор, Програма „Иновации и подкрепа за бизнеса” от Фондация Приложни изследвания и комуникации:

"Има основни стратегии в ЕС като връщане на производството в самите страни на произход. Глобалните вериги имат положителен ефект като минимизиране на разходите, трансфера на знания. Но липсва доверие. Предприятията не желаят да стават част от сложни вериги. Предприятията могат да си съдействат, но липсва сътрудничество и с академичните среди, и с правителствения сектор.

Предприятията предпочитат такива, на които имат доверие. То се изгражда с времето. Изискват се управленски умения, работа в екип, но това се изгражда още на ниво образование. Липсват умения за управление на рискове. Агробизнес, автомобилостроене, мебелната промишленост и текстилна индустрия са сред най-добре позиционираните сектори."

Финалът е с Пламен Иванов, директор на Enterprise Europe Network - България - Фондация Приложни изследвания и комуникации:

"Мрежата ни е в 55 страни. Тя е един от основните инструменти на ЕК. Има позитивни неща - Глобалният индекс за развитието на стартъп-екосистемата посочва България като най-развитата в Балканския п-в и 3 наши града са в Топ-1000 на света. Успешният модел е колаборацията университети-рисърч-предприятия.

България има достъп до европейските инструменти, МСП трябва да имат повече информация за глобални инструменти за устойчиво развитие. Амбициите ни са конкурсът ни да стане празник на българските иновации. Голяма част от компаниите вече получиха и европейско финансиране. Роботиката е част от решението на проблема за липсата на кадри. Преходът трябва да бъде подкрепен и с мерки за задържане на талантите - битката за тях е на световно ниво."



По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Бъдни вечер със семейството на Весела Бабинова и Влади Зомбори

Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..

публикувано на 24.12.24 в 19:05
Независимо от времената, Бъдни вечер продължава да събира семейството

Коледари ни посещават след записване, поздравите ни най-често са дигитални

Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..

публикувано на 24.12.24 в 17:05
Доц. Тодор Ялъмов

Конкурс за младежки стартъп насърчава предприемачи, намира им партньори и инвеститори

Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..

публикувано на 24.12.24 в 15:45
Дядо Коледа

Защо според децата празнуваме Коледа?

Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци?  На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.

публикувано на 24.12.24 в 15:23
Снимки: transparency.bg

По-големи общини използват предимствата си за по-добро управление и прозрачност

Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..

публикувано на 24.12.24 в 15:10

Българското научно достижение за 2024 г. - BgGPT

Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..

публикувано на 24.12.24 в 12:23

6 момичета и 4 момчета се родиха по инвитро програмата на Столичната община

Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..

публикувано на 24.12.24 в 11:31