Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Ключът е любовта: Отвъд видимото“ акцентира върху пътната безопасност

Откриването е на 16 септември от 18:30 часа

Снимка: Vivacom Art Hall Oborishte 5

На 16 септември от 18:30 ч. в галерия на "Оборище" 5 ще бъде открита благотворителната изложба с творби на Ани и Явор "Ключът е любовта: Отвъд видимото“

Това е втората изложба, създадена да продължи наследството на Анна-Мария Малчева и Явор Стоянов, чийто живот беше отнет на 8 май 2023 г., при пътен инцидент,  докато пресичаха пешеходна пътека на бул. „Сливница“. Това е и  първото официално благотворително събитие за Фондация "Ани и Явор: Ключът е любовта“.

Експозицията отваря една нова врата към непоказаното досега изкуство на Ани и Явор. Отвъд палитрата и обектива, отвъд кадрите, цветовете и формите, които може да анализира човешкото око.
"Ще ви представим творби, които могат да се видят само със сърцето", уверяват организаторите.

На откриването на изложбата ще бъдат представени и част от бъдещите инициативи на Фондация "Ани и Явор: Ключът е любовта“, която е учредена в обществена полза с мисия, насочена към подкрепа и насърчаване на развитието на таланти при децата, подрастващите и младите хора в областта на изкуството.
Тя  поставя фокус върху пътната безопасност и формирането на чувство за отговорност на пътя, защото войната по пътищата ежедневно и безжалостно отнема ценни човешки животи, които бихме могли да опазим.

Откриването на експозицията ще бъде подкрепено от известни личности от културния и обществения живот на България, които припознават каузата на фондацията – сред тях са писателят и психолог Радослав Гизгинджиев, журналистът и общественик Ива Дойчинова, Лилия Йотова – изпълнител на арфа, актрисата Дениза Павлова, Боян Бочев – журналист от БНР-Радио София, Андрей Арнаудов – продуцент, телевизионен водещ и съосновател на Сдружение „Движение за национална кауза“ и Bulgaria Wants You, журналистът Милена Златкова, Кирил Петров – актьор и журналист, предприемачът Йордан Жечев и Димитър Илиев – преподавател в НСА „Васил Левски“, сектор Автомобилен и мотоциклетен спорт.

Цели на благотворителното  събитие е да се даде възможност на повече хора да се докоснат до изкуството и душевността на Ани и Явор, както и чрез предлагане срещу дарение от творбите на Ани и фотографиите на Явор, както и чрез дарения от благотворители, да се съберат средства за подпомагане дейността на фондацията, също и да се повиши осведомеността за каузите и целите ѝ, да се привлече обществена подкрепа.

“За всички, които прегърнаха каузата – основно това, което ще говорим, е за формирането на чувство на отговорност на пътя, на изложбата ще загатнем и за началото на наши инициативи, за които  ще имаме нужда от подкрепата на цялото общество, на личностите от обществения и културния живот, на спорта, на хората от бизнеса, на институциите. Надяваме се да се обединим и заедно да се справим с безумията, които се случват по пътищата, защото човешкият живот е ценен и нямаме право да го губим по този начин, по който си отидоха Ани и Явор“, посочи Десислава Малчева, основател на фондацията “Ани и Явор: Ключът е любовта“.

Събитието е с вход свободен., Изложбата ще бъде отворена за посетители до 22 септември, включително.
Всеки ден между 16:30 и 18:30 ч. посетителите на галерията ще имат възможност да се срещнат с представител на Фондация „Ани и Явор: Ключът е любовта“, който ще ги запознае както с творбите от изложбата, така и с настоящите и бъдещите инициативи.

Още от разговора на Боян Бочев с Десислава Малчева, чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очакване за дъжд, в София – до 16°

Днес облачността ще бъде разкъсана, над много райони често значителна. След обяд на отделни места в Рило-Родопската област ще превали дъжд. Ще духа слаб до умерен западен вятър. Максималните температури ще бъдат от 15°-16° в Западна България до 23° в югоизточните райони от страната, в София – около 16° . Вечерта от запад ще започне бързо..

публикувано на 01.10.25 в 07:15

Моделът "замърсителят плаща" ще вдигне рязко ТБО - дали ще се въведе след 3 месеца?

Изтече срокът за подаване на проучвателните декларации във връзка с подготовката за въвеждане на принципа „замърсителят плаща“, съобщават от Столичната община. Към момента няма промяна в начина, по който се декларират данни и се изчислява таксата за битови отпадъци (ТБО), посочва заместник-кметът по екология Надежда Бобчева Бобчева. По думите ѝ..

публикувано на 30.09.25 в 19:03
Моника Николова

"Форум", 30.09.25: Тъжната българска корупция, тийнейджърската жестокост, бездомните

Гост във "Форум" в последния ден на септември е Моника Николова , представител на международната организация за борба с трафик на хора "А21". Тя коментира следните теми, предложени от водещата на предаването Елена Пъневска: Тъжната българска корупция - изнудване, уволнения, разследвания, послания за поколенията Арести в "Автомобилна..

публикувано на 30.09.25 в 18:45
Пианистката Мария Русева

"Музика, кино и вино“ или защо ария от Моцарт звучи в "Изкуплението Шоушенк“

Нова красива културна дестинация отваря врати на емблематичната дата 1 октомври. Кой е казал, че камерни концерти се правят само в центъра?! Защо пък да не е край езеро, защо да не е Панчарево, и то съвсем до една вече позната сцена, където всяко лято има оперен и балетен фестивал „Музи на водата“. За да разкаже повече, в "Радиокафе“ гостува..

публикувано на 30.09.25 в 17:14

СЖББ събира дами за 12-а Лидерска академия, предстои Глобален форум на жените лидери

За 12-а поредна година Съветът на жените в бизнеса в България (СЖББ) дава началото на Лидерска академия – утвърдена образователна програма, която насърчава личностното и професионалното развитие на жени от различни сфери на бизнеса и обществения живот. "Лидерската академия е едно от най-любимите ни обучения, които провеждаме през тези..

публикувано на 30.09.25 в 17:05

Николай Петров от група "Екстаз" спечели стипендията на името на Георги Минчев

Младият музикант Николай Петров от рок група "Екстаз" спечели стипендията на името на рок легендата Георги Минчев, съобщиха от Столичната община. "Вярвам, че финансовата подкрепа ще бъде и стимул за създаването на нова музика и творчески проекти на Николай и неговата група", заяви при връчването Благородна Здравкова, зам.-кмет в направление..

публикувано на 30.09.25 в 16:58

"Музейко" празнува 10 години с 10-часова програма

Най-големият детски научен център в България "Музейко“ ще отбележи своя десети рожден ден на 1 октомври. Празникът ще продължи цели 10 часа с музика, игри и изненади за децата. Активностите започват в 10.00 часа, а входът за всички деца е безплатен. Празничната сцена на открито ще стартира в 11.00 часа с научни демонстрации. Явор Денчев..

публикувано на 30.09.25 в 16:42