Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В род с 14 художници

Трима Мерекьови подреждат 75 творби в изложба с акцент за София

Откриването е на 17 септември от 19:00 ч.

Личи си, че Мирослава Мерекьова обича София

Време е почитателите на изобразителното изкуство да се запознаят и добре да запомнят фамилията Мерекьови. Трима творци с тази фамилия дават възможност това да стане по най-подходящия и приятен начин – с изложба.

Тя находчиво е озаглавена „ТриМа“ и се открива на 17 септември от 19:00 ч. в галерията на ул. „Оборище“ 5.

А триМата са Мирослава Мерекьова и Марин Мерекьов – брат и сестра, плюс младата издънка  и Александра Мерекьова – дъщеря на Марин.

Фамилната им среда е такава, се са израснали в терпентин и бои, разказа пред БНР-Радио София Мирослава. Гледали са по-предните поколения художници, попивали са, учили са се не само с поглед.

"Научиха ни да бъдем смели, да не се страхуваме, че като вземем четката може да нацапаме наоколо с бои – казва тя с усмивка. – Научиха ни да забелязваме красивото и да го претворяваме."

Дядото на Мирослава и Марин – Никола Вълчев – е известен български художник, майстор на битовия пейзаж. Преподавал е в Художествената академия, завършил е и право. Майка им е реставрирала стенописи в храм-паметника „Св. Александър Невски“, също е преподавала.
Двата са ландшафтни архитекти, Александра е интериорен дизайнер. Работят в артистичния дом, построен през 1939 г., който винаги е бил храм на рисуването, на въображението, на непосредственото общуване и интелектуалните разговори. Общо в рода им има 14 художници.

"Обичаме София, израснали сме в нея, преживяваме я. През последните 10 години имахме щастието да участваме в разкрасяването ѝ.. Лично аз обичам да гледам фасадите, орнаментиката на стара София…"

Работили са върху възстановяването духа на Лъвов мост, както и в цветните детайли до телевизионната кула, предишното, виенско оформление на пространството около ЦУМ.
Слабост на Марин е морето. И това се вижда в платната му.

В творбите си Александра Мерекьова използва и текстил

Александра Мерекьова е завършила дизайн в Милано, Италия. Не е очаквала, че ще се занимава с изобразително изкуство. Но сега вече знае – че картината трябва да има присъствие и да предизвиква емоция.

Нейната техника е смесена – с бои, текстил, с различни релефи.

По думите на Мирослава, експозицията представя около 75 творби, за които тримата са работили денонощно в рамките на месец и половина.
"Дори напрежението ни беше радостно."

Експозицията остава в галерията до 28 септември.

Чуйте повече по темата в разговора на Лили Големинова.

Платно на Марин Мерекьов

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да пътуваме спокойно и безопасно с деца, когато отиваме на почивка

Анита Гергова  е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..

публикувано на 04.07.25 в 17:17
Пламен Димитров

Пламен Димитров: Атаките над Иран показаха, че за САЩ Израел е по-важен военен съюзник от НАТО

12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..

публикувано на 04.07.25 в 16:30

"Moving Balkans" - танцов шоукейс с отворена покана към творците

Представяме ви Moving Balkans - танцов шоукейс на държави от Балканите. Регионалната платформа за съвременен танц, Moving Balkans има за цел да провокира съвременния танц, характерен за Балканите - Турция, Гърция, Словения,  Хърватска, Албания, България, Румъния, Босна и Херцетовина, Черна гора, Косово, Северна Македония и Сърбия. Дори..

публикувано на 04.07.25 в 16:06
Снимки: Социологическа агенция „Мяра“

От всички протести обществото подкрепя най-силно акциите на младите медици

Протестите за съдебна реформа извикват автоматична подкрепа, макар и не на нивата по отношение на медиците. Подкрепят 75,2%, не подкрепят 8,7%. Възможно е тук допълнителна роля да изиграва многогодишната принципна нагласа за недостатъчност на справедливост в обществото ни и традиционното недоверие към институциите. "Анкетата ни е..

публикувано на 04.07.25 в 14:55

Румънецът, който почиства обществени места в България

Габриел е румънец, който съдбата е изпратила в България. Животът му до момента, го кара да се занимава с доброволческа работа и в социалните мрежи са популярни неговите постове за почистени детски площадки, които са били оставени на произвола на съдбата, изоставени тротоарни пространства и др. Съпругата му е от Варна и с нея има две деца - близнаци на..

публикувано на 04.07.25 в 12:38

Група Scarlet представи дебютния си сингъл "Слънчоглед"

Младата българска група Scarlet  заслужи вниманието на публиката на няколко пъти във времето - през 2024 година спечелиха Младежкия конкурс за нова песен, организиран от сдружението за автори и композитори  “Музикаутор“, а сега имат чисто нова песен озаглавена "Слънчоглед", с която дебютираха в ефира на Радио София и за която разказаха..

публикувано на 04.07.25 в 12:17
Кметът Димитър Димов

Димитър Димов: До края на годината трябва да бъде готово разширението на бул. "Рожен"

Големи проекти предстоят да се довършват в столичния район “Надежда”. Освен това първа част на “Надежда” ще се превърне в първият столичен район, в който сметосъбирането ще се извършва изцяло в затворени и контролирани зелени острови.“Целта наа днешната оперативка е, тъй като имаме гласувани три обекта - две детски градини - 137-ма ДГ, 27-ма ДГ -..

публикувано на 04.07.25 в 09:14