В София Тех Парк разработват наръчник за устойчиви събития
В специалното Радиокафе, посветено на иновациите, гостуват още Елица Моллов (директор „Иновации и инкубация“) и Стефани Величкова (мениджър „Организиране на събития“) от София Тех Парк:
Разговорът започва от Event Pro Forum – събитието на събитията, което в Деня на София събра хората от бранша, свързан с провеждането на големи форуми и фестивали, за да коментират възможностите за по-малък отпечатък и опазване на природата.
„С наближаване на 2030, темата става все по-актуална. Самите ние бяхме изумени, като разбрахме, че една средно голяма конференция се равнява като въглероден отпечатък на емисиите на 95 автомобила за година. Организирахме EventProForum по възможно най-устойчив начин – без пластмаса, без хартиени рекламни материали, с точки за хидратация и щандове, изработени от риборд – референция към леглата в олимпийското село в Париж“ – разказа Стефани Величкова и обяви, че София Тех Парк разработва наръчник за устойчиво организиране на събития, който ще бъде споделян с всички заинтересовани.
„Годишно при нас се провеждат около 400 събития, представете си какъв ефект би имало тяхното по-устойчиво управление“ – добави тя.
За възможностите, които София Тех Парк предоставя за развитието на нови компании говори Елица Моллов: „от 2023 имаме нова програма, която съдържа иновации на акселерация и технологичен трансфер. Нарича се South East European Innovation Program и е за всички, които искат да се занимават с предприемачество – от хора, които нямат представа и сега започват, до компании, които имат нужда от конкретна помощ – офис, връзка с нови пазари, международен инвеститор…“. От началото на януари, когато е отворена тази програма, има над 40 нови фирми в София Тех Парк, които развиват там своята дейност.
Това, което предстои, е голямо балканско състезание в София, от 27 до 29 октомври, по линия на Балканския алианс, на който София Тех Парк е основател. Ще дойдат представители на иновационните зони на технологичните паркове от целия регион. „Целта е да покажем, че София може да е едно чудесно място, откъдето да започнеш своя бизнес“ – подчертава Елица Моллов. „Много важно за нас също така е да подпомагаме компании с научни разработки, на които основават своята дейност.“
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..