Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образование и практика

Снимка: Мария Филева

Икономическият и социален съвет (ИСС) препоръча мерки за пренастройване на образованието към приложимост на знанията. В България се откриват образователни неравенства, които се дължат, както на неравенства на доходите, така и на други фактори – етническата принадлежност и социално-икономическото равнище на семействата на обучаваните. Това са част от изводите на анализ на ИСС на тема "Неравенствата в образованието и отражението им върху пазара на труда в България. Решения за пренастройване на образователната система към приложимост на знанията и формиране на социални умения". 85,5% ученици на възраст от 5 години са записани в предучилищно или училищно образование, което е под средното за ЕС ниво от 96,3% и ни нарежда сред десетте държави с най-слабо представяне по показателя в съюза.

На едно от последните места сме в ЕС по относителен дял на младите хора (18-34), които нито учат, нито работят  – на 23-то място от 27. В същото време 75% от работодателите у нас срещат трудности при намирането на служители заради липса на ключови компетентности като инициативност и предприемачество, дигитални способности и умения за учене, умения за писане и изразяване на правилен и разбираем български език. Подробности разказа Зорница Русинова, председател на ИСС.

"В самия анализ се вижда, че едно от големите предизвикателства на България е дисбалансът на това, как децата и младите хора се подготвят за пазара на труда. Ценността на анализа идва не само от конкретните елементи, които са дадени вътре с добре обмислени препоръки, но и това, че тези препоръки са консенсусното мнение на синдикати, работодатели и неправителствени организации и биха подпомогнали оттук нататък предстоящи инициативи и мерки или реформи, които трябва да се направят в образователната система. Основната причина за неравенствата се групират в няколко теми. Те са свързани и с доходите, но не само. Свързани са и с това от кой район как е организирана образователната система и в различна степен можем да видим различни неравенства и в средното и висшето образование", каза тя.


По думите й основните препоръки са да се намалят дисбалансите по отношение на регионалния обхват на включване на децата в образователната система в най-ранна възраст. Отделно има нисък интерес към професионалните гимназии, откъдето идва и липсата на технически кадри, което пък от своя страна е една от големите пречки за бизнеса, коментира Русинова. И добави:

"През 2023 година със своите 17.4% попадаме сред шестте европейски държави, които отчитат по-малко от 20% деца под три годишна възраст, които получават грижи извън семейството от формалните институции. Препоръките, които сме извели в доклада до голяма степен са свързани с продължаване на някоя от реформите, които бяха стартирани през миналата година включително, а и през тази с промени в Закона за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование."

Тя посочи, че трябва да има по-добро обвързване на план-приема в професионалните гимназии с нуждите на пазара на труда. Една от ключовите мерки, която е необходимо да се задълбочи е увеличаване на броя на така наречените STEM паралелки. Висшето образование също е във фокуса на анализа на ИСС. Независимо от направените реформи към края на 2022 година едва 33.8% от българите на възраст между 25 и 34 години имат диплома за завършено висше образование при средна стойност за ЕС от 45%. Част от препоръките са свързани с финансирането на висшите училища, като допълнителен ефект би имало от възможността за повече стипендии за студенти от специалностите, които са признати като важни за пазара на труда. На последно място сме и по обучение на хора, които вече работят, подчерта Русинова.

"Пряката връзка на образователната система с пазара на труда трябва да бъде решавана на всеки един от слоевете на образователната система", каза тя.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И днес не забравяйте чадъра

Съществена промяна на времето не се очаква – ще бъде облачно и на много места с временно прекъсване ще продължи да вали дъжд. В края на деня валежите ще отслабнат и ще започнат да спират. Ще духа до умерен вятър от север-североизток. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, за София – около 7°, максималните – между 10° и 15°, за..

публикувано на 02.04.25 в 07:15

"Форум", 01.04.25: Нещо в образованието не върви добре - какво и защо?

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..

публикувано на 01.04.25 в 18:50

EU CodeWeek в София на 3 април с участници от над 40 страни

На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..

публикувано на 01.04.25 в 17:50
Проф. Борислава Танева

"Деца свирят на деца" музика от проф. Борислава Танева

Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър   проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..

публикувано на 01.04.25 в 17:25
Ясен Цветков

Законът за доброволчеството трябва да създаде правила, условия и организация

Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..

публикувано на 01.04.25 в 16:14
Хубен Черкелов

Този път за изложбата си Хубен Черкелов е вдъхновен от Захари Зограф

Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и  майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..

публикувано на 01.04.25 в 15:39

Инициативата за раница при кризи е добра, но не е нещо ново за нас

Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..

публикувано на 01.04.25 в 15:19