"Това е една платформа, която обедини много от ресурсите, които ние имаме. Нашата фондация е създадена преди 18 години и тази година навършихме пълнолетие и основният фокус е кариерното ориентиране. Ние обучаваме и сертифицираме кариерни консултанти. Всички колеги, които работят в кариерните центрове на МОН, в регионалните центрове за кариерно ориентиране са минали през нашите обучения, кариерните консултанти във висшите училища, много колеги, които практикуват вече кариерно ориентиране като частна практика. Нашата мисия винаги е била да им даваме ресурси, но за мое най-голямо съжаление преди години направихме една много хубава такава платформа за нуждите на кариерното ориентиране в средното образование, която обаче не е пипана от много време, а технологиите се променят и аз твърдя, че тя е морално остаряла", каза тя.
Раковска уточни, че новата платформа обединява кариерни инструменти, тестове. Тя посочи, че много професии ще станат все по-технологични, а изграждането на умения е една стълба, по която всеки се изкачва, като между 8 и 12 клас е добре да се изградят умения за работа с технологии.
"Ориентирането не е просто професия, а по-скоро е ориентиране към профили и възможности", каза Раковска и допълни:
"Тестовете предлагат едни много добре написани доклади. Тук е моментът да кажа, че платформата я разработихме съвместно с моя екип на фондацията, но за самото изграждане на материалите и програмиране аз използвах моите две деца, за да може материалът, който се появява и се чете да бъде направен така, че да е разбран от целевата група. Ти получаваш един доклад, където ти се обяснява какво и как можеш да учиш и съответно получаваш линк ако е за университет към професионалните направления, които можеш да учиш, или към една база данни от над 120 професионалиста имаме там, които са разказали за своите професии и как са стигнали да учат за тях. Тоест, можеш да се запознаеш с истинските истории на тези хора, които разказват какво работят и какво са учили. Голяма част от тези истории са кратки видеа."
По думите й кариерните консултанти подпомагат избора на специалност, като оттам нататък вече е отговорност на младия човек, или на консултанта да проучи възможностите. Тя отбеляза, че в платформата има материали, които да помогнат на младите хора, когато са се ориентирали към дадена професия да разберат доколко и как тя би могла да се промени в бъдещето. Към тази част има още три теста - тест за кариерни умения, за зелени умения и тест за дигитални умения.
Съобразено ли е образованието с днешните времена?
"Образованието е консервативно. Консервативна област, което е най-нормално и всички знаем, че промените са сложни. Бързият отговор е не, не са съобразени с българското образование и според мен не отговаря на нуждите на младите хора. Има опити за промяна, има желание да се случват нещата, но те се случват бавно. Според мен бюрокрацията е прекалено голяма в българското образование", каза Раковска. И допълни:
"В момента много се надявам бизнесът, ако има желание да ни помогне да направим една хубава кампания, с която да стигнем до повече ученици, учители и родители. Платформата, която направихме може да бъде самостоятелно използвана. Важното е да обясним нейните ползи и възможности, и хората да я ползват."
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..