Ваксинация срещу грип се препоръчва за хора с хронични заболявания - диабет, сърдечни заболявания, белодробни заболявания и др., независимо от възрастта, за пациенти на хемодиализа, за имуносупресирани пациенти, пациенти с органна трансплантация.
Желателно е срещу грип да се имунизират и живеещите в организирани колективи - домове за медико-социални грижи, военни поделения, общежития и др., както и хората, за които има повишен риск от заразяване с оглед професията им (транспортни работници, служители в армията и полицията, медицински персонал и др.
За всички, които са в контакт с хора, изложени на повишен риск от усложнения след заболяване от грип - членове на семейството, включително деца, персонал на лечебни, здравни и социални заведения, също е препоръчително да се ваксинират.
Безплатните противогрипни ваксини, които се осигуряват по Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката срещу сезонен грип и пневмококови инфекции за лица на и над 65 г., ще бъдат поставяни безплатно на пациентите от октомври. Имунизациите ще извършват общопрактикуващите лекари.
Ваксина срещу грип може да бъде поставена едновременно с ваксина срещу COVID-19.
На 11 септември започна имунизационната кампания срещу COVID-19 за есенно-зимния сезон 2024/2025 г. Приложението на новите ваксини е безплатно, а имунизациите се извършват в кабинетите на регионалните здравни инспекции или при общопрактикуващите лекари.
В България са доставени и разпределени 84 960 дози иРНК ваксини срещу новия вариант JN.1 на SARS-CoV-2, като от тях 80 640 дози са предназначени за имунизация на хора на и над 12-годишна възраст, а останалите близо четири хиляди дози са за деца от шестмесечна до 11-годишна възраст.
Ваксината срещу JN.1 на SARS-CoV-2 може да се прилага самостоятелно, независимо дали са налице преболедуване и предходни ваксинации. Прилага се в единична доза, като изключение са децата под петгодишна възраст, които, ако не са преболедували или не са ваксинирани до момента, се имунизират с три дози.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...