В началото на новата учебна година министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков и представителят на УНИЦЕФ за България Кристина де Бройн се включиха в работилница на миротворците за създаването на по-благоприятна училищна среда. Събитието се проведе в 7. СУ „Свети Седмочисленици“ в София, което е едно от първите участници по пилотната програма.
В групите за миротворци участват ученици, които помагат на свои връстници в разрешаването на различни училищни казуси и проблеми. По този начин децата по-лесно се доверяват и могат открито да споделят за притесненията си, да бъдат изслушани и насочени при разрешаването на конкретната ситуация.
"От 2020 г досега, за тези 4 години можем да се похвалим с доста промени. Първоначално програмата премина през пет пилотни училища в страната и към нея усетихме голям интерес и към настоящия момент от Министерство на образованието вече има национална програма, базирана на методиката на „Стъпки заедно“, в която има участие на много по-голям брой училища“, обясни в ефира на Радио София Роза Димова - координатор на Програма за превенция на насилието и тормоза в училище "Стъпки заедно" в УНИЦЕФ България.
По думите ѝ, УНИЦЕФ България планира през следващите години да разшири обхвата на училищата, които работят с програмата за превенция.
„Тази програма е уникална с това, че стъпва на общоучилищен подход, т.е. в нея са включени деца, учители, ръководство на училищата и родители. Без ангажимент на всички в училищната общност един проблем не може да бъде адресиран и не може да бъде преборен“, казва Роза Димова.
В създаването на безопасна училищна среда се включат всички заинтересовани страни, включително и представители на местни общности.
На училищно ниво се провеждат срещи, уебинари, изнесени работилници и лаборатории за предотвратяване на насилието. Учителите преминават специални обучения за реакция и справяне с агресията, а родителите са привлечени като активен партньор в училищния живот.
Резултатите от въвеждането на модела УНИЦЕФ „Стъпки заедно“ преди две години показаха значително подобряване на образователната среда в проучваните институции и сплотяване на училищните общности в тях.
През тази учебна година „Стъпки заедно“ вече е утвърдена като самостоятелна национална програма „Без агресия за сигурна образователна среда“. Осигурено е финансиране в размер на 500 000 лева, като за първи път през учебната 2024-2025 г. към програмата се присъединяват и детските градини.
До момента са одобрени близо 20 институции, които ще изпълняват проекти за създаване на хармонични отношения, за намаляване на агресията и за поставяне на здравословни граници в общуването с децата.
По програмата ще бъдат финансирани и 40 училища, като нов акцент в тазгодишното издание се поставя върху кебертормозът и работата на децата в безопасна електронна среда. Отделно с учениците ще се работи за постигане на сигурна училищна среда. В дейностите през тази година се очаква да се включат над 15 000 деца и ученици, около 1500 учители и над 8000 родители.
Коментатори във "Форум" тази седмица са двама политолози - Светлин Тачев и Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията - "ДПС - Ново начало" няма да издига нито председател, нито заместник-председател..
По случай Щедрия вторник, Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване. Инициативата е съвместна с Националния и регионалните кръвни центрове от страната, и с партньорството на фондация BCause. До 5 декември болниците, които участват в кампанията са МБАЛ „Света София“, София; МБАЛ Хигия, Пазарджик; МБАЛ „Света Каридад“, Пловдив,..
Най-трудно намират работа хората, които нямат опит и тепърва стартират кариерата си. Често те имат погрешни очаквания, каза пред Радио София комуникационният мениджърЕмил Томов. „Виждам демонстрация на по-достъпен висок стандарт, който понякога хората без опит очакват, че се придобива прекалено бързо. Мислят, че още започвайки първата си..
В рамките на кампанията на на Фондация BCause #ЩедриятВторник, Фондация "Глобални библиотеки България" организира акция през днешния ден за събиране на книги, които ще достигнат до библиотеки в малките населени места. “Нашият призив е в рамките на деня, но може и един-два дни след това, който се чувства ангажиран с каузата на четенето и грамотността,..
Пазарът на труда на национално ниво остава без значителни промени, сочат новопубликуваните данни за регистрираната в бюрата по труда безработицата през 2023 г. В общините текат различни процеси, като данните показват запазване на много големите разлики между силните регионални икономики и по-слабо развитите части на страната. Забелязва се..