Изложбата на младия художник Драгомир Костадинов, озаглавена “Фрагментация“, пресъздава разпада на обществото, неговата фрагментация чрез „разцепване” на Аз-а между противоположни ценности и емоции. Човешкото лутане в крайностите, махалото на лична и групова емоция се оглежда в “специалното” огледало на безкрайността.
Две полуглави, полулица в огледална камера-куб представят две полярни емоции. Двете пластики, изрязани наполовина и поставени една до друга, пресъздават радост и гняв. Отражението им ги прави цели. Зрителят вижда в безкрайното огледало себе си сред тях. Заедно, те се превръщат в тълпа с редуващи се до безкрай емоции.
Експериментът на автора при използването на подобен калейдоскопичен подход е опит да надгради собствения си стил. До момента той е работил главно в сферата на скулптурата и с този проект прави крачка към инсталацията. “Фрагментация" може да бъде приобщена към всички онези съвременни произведения, много по-значими от техния краен облик и в които водещо е преживяването.
Повече за експозицията и автора, разказа в предаването “Радиокафе“ Цветелина Анастасова - куратор в Национална галерия "Квадрат 500", която разкри, че това е първата изява на автора там.
“Млад, съвременен автор, за когото е трудно да се сложи някаква рамка, трудно е да се каже дали е живописец, дали е скулптор, защото е изцяло вдъхновен от стриййт арт-а.
Не технологията с която прави своите произведения го дефинира като автор, а това, което го дефинира са темите, които го вълнуват и начинът, по който решава да ги покаже пред публиката“, обяснява кураторът.
В неговото изящно и тихо присъствие като автор, мога да кажа, че той прави нещата по вътрешна необходимост, преди да ги адресира към каквато и да била таргет публика, посочва Цветелина Анастасова.
По думите й, в начина си на себеизразяване, Костадинов не мисли за крайния зрител, а по-скоро за това, което него го движи като автор.
Проектите на Драгомир Костадинов – PXRN, член на платформата за съвременно визуално изкуство Advertising Artists от нейното създаване през 2015 към Сдружението с нестопанска цел “Синергия“, повдигат темите за творчеството, за човешките страхове и фобии, за възможностите, за ограниченията, които сами си налагаме, но за които често сме склонни да обвиняваме околната среда, обществото, изкуствения интелект.
Тези теми са както актуални, така и неудобни, каквито са и творбите на Драго. Те ни привличат и веднъж навлезли в същността им, виждаме собственото си отражение в самотното ни, обезпокоително и несигурно съществуване.
Проектът е финансиран по програма “Визуални изкуства” (2023) на Министерството на културата.
Още подробности завизуалната арт инсталация на Драгомир Костадинов, чуйте от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..