На 29 септември от 19 ч. предстои петата среща от поредицата с вход свободен.
Темата този път е старостта. Тя ще бъде проследена в три разказа за старостта: "Балада за Нараяма" и "Младост", "Смъртта на Луи XIV".
"Това са филми, някои от тях вече превърнали се в абсолютни класики. Първият филм, за който ще говоря, е "Балада за Нараяма". Той е от 83-та година. Взима "Златна палма" в Кан. Имамура се казва режисьорът. Един меко казано зловещ филм в начина, по който ни разказва стара японска традиция за отношението между младите и възрастните в една общност, когато възрастните всъщност се оказват тежест за младите", разказва за един от подбраните филми лекторът Николай Колев. Другите два филма представят старостта в много различен контекст.
Цикълът разговори за киното и подходите му при представяне на човешкото тяло цели да положи киното в общокултурен контекст и да го мисли през стратегиите му да показва и разказва нашата телесност като културен феномен.
Темите не са мислени в хронологичен план. Всяка има за рамка 2 или 3 филма, през които да се мисли даден социален или културен феномен, като отправна точка са полът и тялото.
"В досегашните срещи мога да кажа, че Николай създава една атмосфера на жарава, в която подпалва едно любопитство и ти след това неизбежно искаш да гледаш филма, защото се засягат ъгли на възприятие, които ти нямаш, т.е. - необходимо ти е да гледаш филма няколко пъти, за да стигнеш до там. И от тази гледна точка е много приятно и да не си гледал предварително филма", казва Цвета Дойчева от ХОД във връзка с това колко подготвен е добре да отиде човек на срещата "Тяло и кино".
Повече за срещите организирани от движенческата лаборатория чуйте в звуковия файл.
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..
Mузикантите от "Lilly of the West" записаха осмия си студиен албум, който е коледна колекция. Заглавието е "Christmas with Lilly of the West" и включва стандарти като "Joy to the World", "White Christmas", "Winter Wonderland", "Silver Bells", "Jingle Bells", "Rockin’ around the Christmas Tree" и др. Албумът е тринадесети поред за групата, каза..