Програмата е безплатна, с което дава равен достъп до предприемачеството на всички младежи в 10. или 11. клас.
Срещите между менторите и учениците са ежеседмични, в продължение на една учебна година. Чрез специално разработена програма от теми, учениците могат да се научат как се прави бизнес, как се работи в екип и как се презентира пред инвеститори.
Пред Радио София Зорница Миткова обясни, че групите са от 10-15 ученици, които работят с двама ментори.
„Менторите са хора от предприемаческите среди, от бизнеса, от стартъп компании. Те работят с учениците в продължение на 8 месеца, като се срещат всяка седмица, за час и половина. На година имаме по 700 ученици и около 90-100 ментори. Целта на програмата е да научи учениците на „меки“ умения, това, което не е застъпено в училище, т.е. те идвайки в „Тийноватор“ си помагат и за училище, и за кандидатстването в университет“, каза Зорница Миткова.
Тя добави, че минавайки през програмата учениците отрано са подготвени за пазара на труда.
Габриела Ангелова - ученичка от 19 СОУ и Татяна Петкова - ученичка в 12. клас в НПМГ са част от „Тийноватор“. Те вече са преминали през програмата и споделят, че в началото са се записали на шега.
„Това беше успешен експеримент. Менторите те въвеждат в тематики, свързани не само с предприемачеството, но и с начин на мислене, което е най-важното от целия експеримент, който си направих с „Тийноватор“ – да можеш да мислиш логически, да се научиш да търсиш решения по различни начини, защото един проблем няма само едно решение“, каза Габриела Ангелова.
„За мен също започна като предизвикателство. Учим се да говорим пред хора, да изнасяме презентации, да се отпуснем да говорим, така че да хванем вниманието на публиката“, сподели Татяна Петкова.
„Тийноватор“ се реализира пилотно в България през учебната 2018-2019 година, когато в програмата участват общо 50 ученици от четири училища в София.
За шест години в „Тийноватор“ са регистрирани над 2300 участия на ученици от 40 града, с над 200 ментори, а на Финалните състезания са представени над 300 стартъп бизнеса.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Проектът “Мама работи“ е в подкрепа на работещите жени-майки. Изпълнител на проекта е Фондация “Мама има работа“ с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма “Европа“ 2025, в партньорство с НЧ “Мечталище 2024“ и район „Лозенец“. Проектът цели да идентифицира нуждите на работещите жени-майки, да подкрепи тяхното личностно и професионално..
Разкрития на представители на ДБ относно продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост в София. Още преди месец се заговори за терени на няколко километра от сградите на БАН, както и такива в район “Лозенец”, които са предвидени за улици, а преди няколко дни темата повдигна и районният кмет на "Лозенец" Константин Павлов, който посочи, че..
От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..
За събитията и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз, разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...
Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..
Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..