Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да насърчим детското четене онлайн

Разказват Олга Василевска и Пирина Воденичарова

Олга Василевска
Снимка: Даниел Ненчев

Олга Василевска е трето поколение предприемач с фокус върху развитието на екипи. Създава подкаста си „Нов Човек Подкаст“, за да изследва темата за промените в живота ни. На ролята си като майка на Екатерина (8 г.) и Борислав (6,5 г.), Оля отдава цялостната промяна в мирогледа и отношението към себе си и света.

Подкастът "Нов човек“ е много личен мой проект, който започна преди четири години с целта да изследвам промените в живота ни – защо идват, какво ни носят и защо е нужно да приветстваме промяната в живота си. Всъщност, концепцията на подкаста е такава, че той самият се променя – има дванайсет епизода, един куратор или партньор, с който го развивам и след това свършва.

Всяка година започва нов подкаст, с нова тема, нова концепция – всичко е изцяло ново“, посочва Василевска и допълва, че тази година всичко е съкровено и лично, а децата са на фокус.  Това е и причината да обърне внимание на детското четене. Гостуват книгоиздатели, автори, илюстратори и други експерти от света на детската книга.

"Ние пък поставихме темата, как да поощрим детското четене онлайн, там където много често децата прекарват времето си". Нейните деца обаче не са силно привлечени от онлайн пространството. "Това става много лесно, ако ти не даваш такава възможност. Детето ти няма таблет или телефон. Те нямат такава необходимост. Истината е, че детското въображение е нескончаемо. Когато децата имат свободно време за себе си и са в своята стая, където имат безброй много книги и игри, с които времето им е напълно запълнено и няма никаква липса при тях. Единственият момент, в който чувстват, че са лишени от нещо е, когато са заобиколени от деца, които имат телефони в ръцете си“, посочва Василевска.

Впечатлена съм от това, колко много могат да научат децата без телефон. Сега те са на шест и на осем и най-вероятно, когато станат на 12 няма да има начин да нямат телефон или екран пред тях, но тогава ще му мислим, допълва още тя.

По думите ѝ без интернет децата имат високо ниво на концентрация и научават много.

В четвъртото издание на подкаста “Нов човек“ са включени най-важните теми на съвремието ни, които се предлагат на децата и техните родители. В него участва издателят, писател и преводач Зорница Христова със своите чудесни книги „Философски закуски по най-важните теми в живота – самотата и провалът, за щастието, за войната и мира, демокрацията и диктатурата.

По темата как се поощрява детското четене онлайн коментира и Пирина Воденичарова, създател на платформата „Нито ден без книжки“, а отскоро издава и собствени книги. Подумите й на първо място трябва да се насърчават родителите да четат на своите деца. Ако я няма искрата на любовта, едва ли бихме могли да насърчим някого да прави нещо, а родителите винаги запалват тази искра у своите деца, коментира Пирина Воденичарова.

Чуйте още от разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00