България е с най-голям брой жилища на 1000 души от населението сред страните в Европейския съюз. Така страната ни остава сред водещите страни по брой на жилищата, което я поставя на първо място сред 27-те държави от ЕС. Според последния Глобален индекс на собствеността на международната консултантска компания "Делойт", на всеки 1000 български граждани се падат по 668 жилища.
Това дава възможност за голяма печалба от недвижими имоти в страната ни, отбелязват експерти.
Стабилността и предвидимостта при търговията привличат не само купувачите на дребно, но и големи инвеститори, привлечени от разнообразието на луксозно строителство, ваканционни жилища и търговски обекти.
Голямото предлагане на различни типове имоти гарантира инвестициите и пази от рискове, свързани със съсредоточаването на капитал в определен пазар или сегмент, коментират експерти.
Според тях страната ни се превръща в предпочитана за инвестиции, а ниските ограничения в строителството дават възможност за навлизане на иновативни проекти, които да предлагат модерни, енергийно ефективни решения.
Според данните на НСИ, цените на жилищата в страната са се увеличили с 3,4% през второто тримесечие на 2024 г. спрямо първите три месеца на годината, когато обаче скочиха със 7,1% спрямо последното тримесечие на 2023 г.
Най-голямо увеличение е регистрирано в град Русе, където жилищните цени са скочили през второто тримесечие с цели 13,2% спрямо първото, следван от град Пловдив (с повишение от 5,3%), София (с 2,9%) и Бургас (с 2,9%). Слабо намаление на цените на жилищата е регистрирано в град Стара Загора (понижение с 0,2%).
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..