Инициативата е на Европейската служба за ИИ - център на експертния опит в областта на ИИ съгласно Законодателния акт на ЕС за изкуствения интелект.
Кодексът ще обхваща критични области като прозрачността, правилата, свързани с авторското право, идентифицирането и оценката на риска, намаляването на риска и вътрешното управление на риска.
"Това е най-общо са модели за изпълнение на широк набор от отделни задачи, като те обикновено се обучават въз основа на много големи количества от данни чрез най-различни методи, а и се пускат на пазара също по най-различни начини, включително чрез директно изтегляне буквално от всеки един гражданин" - обясни пред БНР-Радио София Иво Емануилов – ръководител на Лабораторията за експериментално регулиране и цифрови политики на института. - Службата по изкуствен интелект в рамките на Европейската комисия следва да насърчава и да улеснява изготвянето, прегледа, адаптирането на такива кодекси за добри практики, като взема предвид, разбира се и международните подходи, които към момента са малко в тази конкретна област."
Първата пленарна сесия за създаване на Кодекса за поведение в областта на изкуствения интелект с общо предназначение (GPAI) е днес , 30 септември, от 15:00 до 16:30 ч. централноевропейско време. За разработването му са поканени широк кръг заинтересовани страни, в т.ч. представители на академичните среди, независими експерти, индустрията, неправителствения сектор.
Институт GATE в качеството му на Първия център за върхови постижения в областта на големите данни ИИ в Източна Европа ще се включи като представител на научноизследователската общност с интердисциплинарна експертиза в областта на правото и компютърните науки с принос към работата на групите по прозрачността, правилата, свързани с авторското право и идентифицирането и оценката на риска.
Това ще се случи и в рамките на GATE ERPL - най-новата Лаборатория на института за експериментално регулиране и цифрови политики, иновативна възможност за интердисциплинарно разработване и тестване на технологии (sandbox), както и създаване на прототипи и моделиране на нови правни и етични решения.
Очаква се Европейската комисия да финализира Кодекса за поведение в областта на изкуствения интелект с общо предназначение (GPAI) до април 2025 г. – година след влизането в сила на Законодателния акт за ИИ през август 2024 г.
Как институт GATE ще допринесе със своята експертиза за създаването на Кодекса? - Катя Василева разговаря с Иво Емануилов.
Чуйте.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..