Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пианистът Иван Янъков издаде нов албум

Пианист и диригент, Иван Янъков изнася концерти в над 30 страни в Европа, Австралия, Северна Америка и Азия. Българинът е свирил като солист в редица  оркестри и има изяви в множество големи зали.

През 2001-ва година, като победител на конкурса Artists International Series, е спонсориран за самостоятелен дебют в рециталната зала на световноизвестната Carnegie Hall, Ню-Йорк. Свирил е камерна музика с членове на Лондонската филхармония.

В ефира на “Радиокафе” пианистът разказа за детството си, което е минало под музикалния съпровод на Моцарт и Перголези, както и на много барокова музика, защото и двамата му родители са музиканти.  

Иван Янъков разказа за първите си преподаватели като Трифон Силяновски, който освен блестящ пианист, е и енциклопедична личност, каквито вече няма. “С него, уроците не бяха само клавирни, а на всякаква тема - езотерика, култура, архитектура. Добрите професори така правят, при тях винаги има комперативност”, казва той.

В България първата му учителка е Живка Дончева, която е била репресирана от комунистите. В музикалното училище, след това, е ученик на Теменужка Янева, която го учи на изразителност, мекота на звука, баланс, поведение на сцена и подготовка за концерти. Работил е и с Маер Франк, за когото казва, че е учителят, който го е научил как да свири на пиано.  

В САЩ Янъков продължава да попада на добри преподаватели като Аркади Аронов (руски евреин, избягал от СССР), както и при американката Стефани Браун (която пък е ученичка на Питър Съркин), а също и при многобройните майсторски класове, които посещава.

За новия си албум, пианистът разказва, че избягва да прави концерти и записи по тематика, а разчита на интуицията и усещането си, за това кое да влезе в албума, като целта му е била да има баланс.

Албумът включва Прелюд, фуга и вариация, опус 18, който Цезар Франк пише за орган, а по-късно е направена клавирната транскрипция. Следва Соната за пиано №31 в Ла-бемол мажор от Йозеф Хайдн, и накрая - Вариации по тема от Корели, композирани от Сергей Рахманинов във Франция след дълъг период на мълчание.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46
Данита Заричинова

Колкото по-малък досег с пластмасата, толкова по-добре за нас

За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.  Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..

публикувано на 05.07.25 в 10:40

Как да пътуваме спокойно и безопасно с деца, когато отиваме на почивка

Анита Гергова  е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..

публикувано на 04.07.25 в 17:17
Пламен Димитров

Пламен Димитров: Атаките над Иран показаха, че за САЩ Израел е по-важен военен съюзник от НАТО

12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..

публикувано на 04.07.25 в 16:30