Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 19 октомври

Походът на свободата е поход срещу експлоатацията и трафика на хора

Походът за свобода ще се проведе в България за 10-а година
Снимка: Архив на Фондация „А21“

Моника Николова от фондация "А21", радетел за права на хората в борбата с трафика на хора, разказа в предаването „Ритъмът на столицата“ за предстоящия  Поход на свободата, който ще се състои на 19 октомври. По думите ѝ, това е глобално събитие, което фондацията реализира вече 10 години. Той обединява хората от много държави и се провежда като мирно шествие. Идеята на инициативата е да събуди интерес и да допринесе за информираността на обществото по темата за трафика на хора.

"Във всеки един град, може би близо до нас, хора могат да изпаднат в състояние на експлоатация без да осъзнават. Целта на похода е да привлече много съмишленици, очакваме голям брой участници, искаме и хората да се замислят за този проблем", посочи Николова.

  • Има ли напредък в борбата с този проблем?

"Бих казала, че имаме малък напредък, защото когато се говори по темата и се показват различните сценарии и колко лесно човек може да бъде въвлечен в експлоатация, на хората започва да им „светкат червените лампички“ и да сигнализират (фондация "А21" управлява и националната телефонна линия за трафик на хора). Получаваме доста обаждания на горещата линия за ситуации, които са потенциален трафик, но понеже някой е чул, замислил се е, обадил се е, сме успели да помогнем и да превентираме в реални ситуации на трафик. Това радва екипа ни, защото има някаква насока в това хората да бъдат малко по-будни, да излезем от стигмата, че трафикът на хора може да се случи предимно с някой, който е в малко село, или от малка група, или общност, че "не може да се случи на мен", или на всеки от нас", изтъкна Моника Николова. И допълни, че в последните години уязвима група в този проблем са децата и непълнолетните лица, поради лесния им достъп до социалните мрежи, където те стават уязвими да попаднат в онлайн експлоатация.

Моника Николова

Николова подчерта, че всеки човек може да бъде подмамен и въвлечен в проблема с трафика на хора, дори под формата на трудова експлоатация. Днес много хора търсят препитание в Европа, защото тя е привлекателна, заплатите са по-високи, а хората искат да живеят един по-нормален живот. Често липсата на възможности в собствената държава ги кара да бъдат трудови мигранти някъде другаде, но и там е нужно да бъдат добре информирани, поясни тя.

Хората не си дават сметка, че стандартът на живот в европейските държави е много по-висок, следователно и разходите са много по-големи, коментира Моника Николова. Повечето хора не подписват трудови договори и не са запознати с важни детайли – къде всъщност отиват, получават предложение за работа, което звучи много добре, в което се казва, че работодателят ще се погрижи за настаняване и хората тръгват, наивно…

"Не само суровите условия, в които биват настанени, и работата, за която някои от тях дори не получават обещаната заплата, налице е и физически тормоз, в случай, че някой поиска да си тръгне, заплаха за семейството, биват отнемани лични документи, което прави невъзможно връщането и всъщност може да се получи един много опасен цикъл, опасен за човека", обясни Моника Николова.

Тя се позова на статистика от обажданията на Националната телефонна линия.

“Миналата година сме имали над 1000 обаждания, от които над 50% от случаите са били свързани със сексуална експлоатация, но над 30% са били обажданията свързани с трудова експлоатация, така че двата вида експлоатация все още са водещи“, посочи Николова.

Чуйте разговора на Лъчезар Христов.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50