"Във всеки един град, може би близо до нас, хора могат да изпаднат в състояние на експлоатация без да осъзнават. Целта на похода е да привлече много съмишленици, очакваме голям брой участници, искаме и хората да се замислят за този проблем", посочи Николова.
"Бих казала, че имаме малък напредък, защото когато се говори по темата и се показват различните сценарии и колко лесно човек може да бъде въвлечен в експлоатация, на хората започва да им „светкат червените лампички“ и да сигнализират (фондация "А21" управлява и националната телефонна линия за трафик на хора). Получаваме доста обаждания на горещата линия за ситуации, които са потенциален трафик, но понеже някой е чул, замислил се е, обадил се е, сме успели да помогнем и да превентираме в реални ситуации на трафик. Това радва екипа ни, защото има някаква насока в това хората да бъдат малко по-будни, да излезем от стигмата, че трафикът на хора може да се случи предимно с някой, който е в малко село, или от малка група, или общност, че "не може да се случи на мен", или на всеки от нас", изтъкна Моника Николова. И допълни, че в последните години уязвима група в този проблем са децата и непълнолетните лица, поради лесния им достъп до социалните мрежи, където те стават уязвими да попаднат в онлайн експлоатация.
Николова подчерта, че всеки човек може да бъде подмамен и въвлечен в проблема с трафика на хора, дори под формата на трудова експлоатация. Днес много хора търсят препитание в Европа, защото тя е привлекателна, заплатите са по-високи, а хората искат да живеят един по-нормален живот. Често липсата на възможности в собствената държава ги кара да бъдат трудови мигранти някъде другаде, но и там е нужно да бъдат добре информирани, поясни тя.
Хората не си дават сметка, че стандартът на живот в европейските държави е много по-висок, следователно и разходите са много по-големи, коментира Моника Николова. Повечето хора не подписват трудови договори и не са запознати с важни детайли – къде всъщност отиват, получават предложение за работа, което звучи много добре, в което се казва, че работодателят ще се погрижи за настаняване и хората тръгват, наивно…
"Не само суровите условия, в които биват настанени, и работата, за която някои от тях дори не получават обещаната заплата, налице е и физически тормоз, в случай, че някой поиска да си тръгне, заплаха за семейството, биват отнемани лични документи, което прави невъзможно връщането и всъщност може да се получи един много опасен цикъл, опасен за човека", обясни Моника Николова.
Тя се позова на статистика от обажданията на Националната телефонна линия.
“Миналата година сме имали над 1000 обаждания, от които над 50% от случаите са били свързани със сексуална експлоатация, но над 30% са били обажданията свързани с трудова експлоатация, така че двата вида експлоатация все още са водещи“, посочи Николова.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..