В същото време Дания е на първо място по скъпотия в ЕС през 2023 г. (цените на стоките и услугите са с 43% по-високи от средните за ЕС, по данни на Евростат), а средните годишни доходи се нареждат на седмо място в Европа.
Според проучването Ирландия и Швеция са втората и третата най-достъпна страна в Европа, където съответно 123 и 129 нетни заплати са достатъчни за закупуване на жилище с площ 100 кв. м. Това се равнява на около 10 годишни заплати.
В сравнението обаче една малка уловка - не се отчитат разходите за храна, жилище, грижи за децата и всичко останало, от което човек може да се нуждае или желае.
На дъното на класацията в Европа са Чехия и Словакия. В последната средното жилище от 100 кв. м струва 297 пъти повече от средната заплата, която може да се изкара за почти 25 години. Ако някой успее да спести половината от нетната си заплата, все пак ще трябва да прекара 50 години в усилено спестяване, за да притежава семейна къща.
България се намира по средата на класацията, като са необходими 199 нетни заплати за закупуването на жилище или близо 17 години. В съседна Северна Македония, за да се сдобиете с дом ще ви трябват 215 нетни заплати, в Гърция – 228, а в Босна и Херцеговина – 255.
Един от ключовите данни за анализ на цените на жилищата и достъпността им е преброяването на реалните ипотечни кредити във всяка държава. В проучването са използвани данни за лихвените проценти по ипотечните кредити и прогнозираните нива на инфлация за третото тримесечие на 2024 г., за да се разбере за „реалните“ лихвени проценти по ипотечните кредити за третото тримесечие на 2024 г. в различните държави.
„Реалният лихвен процент по ипотечните кредити отразява реалната цена на средствата за кредитополучателя и реалната доходност за кредитора“, пише в доклада.
Според доклада номиналният лихвен процент по ипотечните кредити се очаква да бъде около 20,3% за третото тримесечие на 2024 г. Те коригираха тази стойност с прогнозираната инфлация от 8%, в резултат на което прогнозата за реалния лихвен процент по ипотечните кредити е за 12,3% в периода юли-септември 2024 г.
Въз основа на това изчисление други европейски държави с високи реални лихвени проценти по ипотечните кредити са Латвия (6,65%) и Полша (5,1%). В Германия лихвеният процент е 1,85%, а в Обединеното кралство – 1,77%. В следващите по големина европейски икономики ставката е около 1%, като например във Франция (1,13%), Италия (0,99%) и Нидерландия (0,96%).
Отрицателни реални лихвени проценти по ипотечните кредити има в Белгия (-0,52%) и Швеция (-1,21%): „Те не предполагат, че купувачите на жилища там в крайна сметка няма да плащат лихви по ипотечните си кредити; по-скоро показват, че реалните (спрямо номиналните) разходи по заема може да са намалели“, се казва в проучването.
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..
Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките. Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър. Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..
"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..
От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..