По-малко от 48 часа след като бяха обявени часове за безплатна ехомамография за рак на гърдата в Клиниката по образна диагностика на УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ“ в София се изчерпаха, съобщиха от пресцентъра на лечебното заведение. В рамките на инициативата бяха предвидени 150 безплатни прегледа.
С направление от личния лекар, ехомамографията също е безплатна. Освен това предлагаме и преглед срещу заплащане, обясни началникът на Клиниката по образна диагностика доц. д-р Пламен Гецов. Записването ще стане на същите телефони, добави той.
За извършване на изследвания на млечните жлези общопрактикуващите лекари издават направление, което вече ще е с валидност 60 дни, вместо 30, както беше досега, припомни доц. д-р Пламен Гецов.
Профилактиката, осигурена от НЗОК, включва мануално изследване на млечни жлези всяка година за жени на и над 30-годишна възраст. За жени от 30 до 50-годишна възраст - ехографско изследване на млечни жлези веднъж на две години, за жени от 45 до 69 години - мамография веднъж на две години и за жени на и над 70-годишна възраст- веднъж на три години.
В УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ“ функционира един от големите центрове за комплексно лечение на рак на гърдата в България. Той обединява специалисти от клиниките по хирургия, образна диагностика, онкология и лъчелечение и Отделението по обща и клинична патология.
Според Национален раков регистър от 2017 г. ракът на гърдата е на първо място по честота при жените и представлява 26,8% от всички онкологични заболявания при тях, информираха от ИСУЛ. В България около 68% от случаите заболяването се диагностицира късно – във втори или трети стадий, а в ранен стадий - едва 12%.
В периода 2015-2022 г. през скринингова ехомамография са преминали общо 27 502 жени, посочи заместник-кметът по финанси и здравеопазване в Столична община Иван Василев. Въз основа на данните, предоставени от лечебните заведения, при 18 389 жени не са установени патологични отклонения, тоест са клинично здрави.Коментатори във "Форум" тази седмица са историкът и журналист в сайта OFFNews Манол Глишев и сертифицираният преподавател сугестопед Тодор Терзиев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха в сряда бяха: - След изборите в САЩ: Доналд Тръмп се връща в Белия дом – как гласуваха американците и какво предстои? - Световните..
Какво се промени на пазара на труда за една година и кои са факторите, които най-силно му влияят, коментираме в предаването "Ритъмът на столицата" с Християн Петков - оперативен директор на HR компанията и кариерен сайт JobTiger, който публикува своя месечен анализ относно обявите за работа на годишна база. Според посочените данни, през..
Правителството одобри финансиране в размер на 46,6 млн. лева за общини, които ще имат възможност да планират изпълнението на редица значими проекти в сферата на социалната и техническата инфраструктура. Одобрени са също 1 338 000 лева за Столичната община и за община Пловдив. Средствата са за компенсации на семействата, чиито деца не са приети в..
Българският документален филм "Австрия - Кобург - България: Последното пътуване на цар Фердинанд" беше излъчен по австрийската обществена телевизия ORF III в най-гледаното време (с повторения), като част от поредицата "Наследството на Австрия". Сценарист на филма е Димитър Стоянович, а режисьор - Лъчезар Аврамов . Филми за цар..
"Соник одисея" на живо ще представят Борис Малеванов от “Хептаграм“ и Александър Николов от "Tickle the Sage“, които ни разказаха за своя предстоящ аудио-визуален концерт, с който ще проведат психоделичен експеримент на планетата Земя, мистично, нали? Ще има визуално шоу, LED, огнено шоу и екстатични танци. “Преведено буквално..
В последните дни кампанията на Доналд Тръмп беше по-убедителна като тон, по-ясна и последователна като послания, коментира пред Радио София докторът по политология доц. д-р Искрен Иванов. "Харис се опита да компенсира това изоставане, което се получи при смяната на Джо Байдън в последния момент, но не съм убеден, че успя да го навакса. Това е..
Етно-рок мюзикъл със загадъчното заглавие "Да опазиш Сребра невяста" ще се играе в четвъртък, 7 ноември. За него екипът на "Добър вечер, София“ научи от Мирослав Моровски-Моро . Мюзикълът е създаден по негова авторска книга. "Паралелно са писани двете неща, защото, когато работиш и върху музика, и върху история, те вървят заедно и се..