Макар в България да са нужни 199 месечни заплати за закупуване на дом с размер от 100 кв. м., ние сме с най-голям брой жилища на 1000 души от населението сред страните в Европейския съюз.
Този парадокс специалистите от сферата на имотите обясняват с народопсихологията ни – българите не обичат да живеят под наем и предпочитат да има собствен дом.
Това потвърди пред БНР-Радио София и Румяна Александрова, която има дългогодишни наблюдения и практика, член е на УС на Софийската структура на Националното сдружение „Недвижими имоти“.
Тя посочи, че през тази година много българи, живеещи дългосрочно в чужбина, са закупили имоти у нас – било с инвестиционна цел, било за живеене на старини.
"Това са млади купувачи, които почти 100% ползват ипотечно кредитиране. Предпочитат ново строителство, технологични сгради, хубави комплекси. Смятам, че тази тенденция ще се запази и занапред.
В столицата може да се направи най-смислената инвестиция в имот. Още повече, че банките са настроени изключително партньорски – подчерта Александрова. – През каквито и кризи да преминава икономиката на България, цените и пазарът вървят нагоре. В София днес топ имоти вече се продават до 400-500 хиляди евро. Да не забравяме, че идват чуждестранни компании и техни представители, те стават добрите наематели на хубавите софийски имоти."
Според експерта, цените са високи, но достъпни.
Макар и не толкова силен както преди 2,5 години, интересът към ваканционни места, в близост до града, е актуален и тази година.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...