Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НИМ отбеляза 130 години от рождението на цар Борис III с юбилейна изложба

Могат да се видят интересни експонати и документи от национално значение

Снимка: НИМ -София
Националният исторически музей отбеляза 130-тата годишнина от рождението на цар Борис III с официално откриване на юбилейната изложба "Цар Борис III. Личност и държавник“.

Тя бе открита на 3 октомври 2024 г., в присъствието на Негово Величество Цар Симеон Втори и Негово Царско Височество Княз Борис Търновски.

Експозицията се осъществява с партньорството на Държавна агенция “Архиви“ и Националния политехнически музей.

Юбилейната изложба е опит да очертае обективно и безпристрастно сложната и многостранна личност на цар Борис III.



В нея са експонирани поздравителни адреси, калиграфски изписани, връчени на монарха по повод покръстването, пълнолетието и женитбата му.

Показани са красиви часовници, ювелирно изработени златни брошки, игли и медальони с вензелите на цар Борис III и царица Йоанна.

Многобройни са и снимките – обективно свидетелство на времето, илюстриращи жизнения път на владетеля от раждането до неговата смърт. Фотографиите отразяват частния и обществения живот на цар Борис III и разкриват любовта му към природата, науката и техниката, и популярността му сред народа.

Централно място във временната експозиция заемат документи от първостепенно национално значение като Манифеста на цар Борис III към българския народ за встъпването му на престола на 3 октомври 1918 г. и Крайовския договор, подписан между България и Румъния на 7 септември 1940 г., с който Южна Добруджа се връща в пределите на България.

Интригуващи експонати в изложбата са сребърната чаша с форма на череп, подарена на княз Борис по случай пълнолетието му през 1912 г. и моделът на локомотив, изработен в Софийската железопътна работилница през 1930 г. по повод женитбата на цар Борис и царица Йоанна.

Националният исторически музей, Централният държавен архив и Националният политехнически музей отварят своите фондове, за да представят изключително редки и атрактивни документи и предмети, свързани с живота и дейността на цар Борис. Голяма част от документите се показват за пръв път.



По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: safer-erasmusplus.eu

Истории за пътната (без)опасност, които стигат до младите хора

Международният проект SAFER прилага иновативен подход към обучение по пътна безопасност за млади хора и овластяване на преживели автомобилни катастрофи и в България. Проектът е базиран на много данни с истории на хора, пострадали или загубили живота си при автомобилна катастрофа, следвайки добър пример от Словения. "В България..

публикувано на 03.04.25 в 12:24

Инициативата "Unirun" обединява младите в полезни каузи

За трета поредна година ще се проведе спортната инициатива “Unirun“ Това е първото студентско бягане в България, което обединява обществото ни около идеята за активен и здравословен начин на живот . Инициативата не само насърчава физическата активност, но и подкрепя значими обществени каузи чрез дарения .  Организатор е студентската..

публикувано на 03.04.25 в 11:42

Температурите в София - между 5° и 13°

Значителната облачност ще продължи. Ще има превалявания от дъжд, на повече места след обяд и вечерта в Южна България. Очакват се и гръмотевици. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, който през деня в западната част на Дунавската равнина временно ще се усили. Минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, дневните ще се повишат с 2-3..

публикувано на 03.04.25 в 07:15
Природен парк „Витоша“

"Форум", 02.04.25: Витоша - символ и богатство за милионна София

В средата на седмицата във "Форум" коментаторите  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми:  Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..

публикувано на 02.04.25 в 18:35

На една сцена - две академии, обединени от инициативата "Musicorum Via"

"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..

публикувано на 02.04.25 в 16:08
Снимки: Изследователски център „Тренд“

6 от 10 българи одобряват донорството, но не говорят за него, за да "не дърпат дявола за опашката"

Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..

публикувано на 02.04.25 в 15:45

Писателката Юлия Спиридонова: Трудно е днес да бъдеш дете и тийнейджър

Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор.  Тя  е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година .  В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..

публикувано на 02.04.25 в 15:14