Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НИМ отбеляза 130 години от рождението на цар Борис III с юбилейна изложба

Могат да се видят интересни експонати и документи от национално значение

Снимка: НИМ -София
Националният исторически музей отбеляза 130-тата годишнина от рождението на цар Борис III с официално откриване на юбилейната изложба "Цар Борис III. Личност и държавник“.

Тя бе открита на 3 октомври 2024 г., в присъствието на Негово Величество Цар Симеон Втори и Негово Царско Височество Княз Борис Търновски.

Експозицията се осъществява с партньорството на Държавна агенция “Архиви“ и Националния политехнически музей.

Юбилейната изложба е опит да очертае обективно и безпристрастно сложната и многостранна личност на цар Борис III.



В нея са експонирани поздравителни адреси, калиграфски изписани, връчени на монарха по повод покръстването, пълнолетието и женитбата му.

Показани са красиви часовници, ювелирно изработени златни брошки, игли и медальони с вензелите на цар Борис III и царица Йоанна.

Многобройни са и снимките – обективно свидетелство на времето, илюстриращи жизнения път на владетеля от раждането до неговата смърт. Фотографиите отразяват частния и обществения живот на цар Борис III и разкриват любовта му към природата, науката и техниката, и популярността му сред народа.

Централно място във временната експозиция заемат документи от първостепенно национално значение като Манифеста на цар Борис III към българския народ за встъпването му на престола на 3 октомври 1918 г. и Крайовския договор, подписан между България и Румъния на 7 септември 1940 г., с който Южна Добруджа се връща в пределите на България.

Интригуващи експонати в изложбата са сребърната чаша с форма на череп, подарена на княз Борис по случай пълнолетието му през 1912 г. и моделът на локомотив, изработен в Софийската железопътна работилница през 1930 г. по повод женитбата на цар Борис и царица Йоанна.

Националният исторически музей, Централният държавен архив и Националният политехнически музей отварят своите фондове, за да представят изключително редки и атрактивни документи и предмети, свързани с живота и дейността на цар Борис. Голяма част от документите се показват за пръв път.



По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Бачева и Криско

Столичната община ще съдейства на Криско за изграждане Детски център

Хип-хоп изпълнителят Криско съобщи за днешната си среща със зам.-кмета на Столичната община Надежда Бачева във връзка с намерението му да бъде изграден детски център за деца със Синдром на Даун. Наскоро стана известно, че второто дете на музиканта е със синдрома. По думите на Криско, в Столичната община се е срещнал с хора, "изключително..

публикувано на 17.12.24 в 18:34
Д-р Ели Бенкова

Как да реагираме при изгаряне?

Във втората половина на декември и през януари има много празници, в някои от които хората задължително приготвят традиционни ястия. Работата край печката и барбекюто, веселието край елхата със свещи и бенгалски огън или пиротехнически изделия създават ситуации и условия, в които е твърде възможно да се случат изгаряния по човешката кожа...

публикувано на 17.12.24 в 17:59

Проучване: Нагласите на българите към ЛГБТИ не се влошават през 2024 г. въпреки атаките

Най-сериозните проблеми в българското образование не са свързани с "джендър идеологията" , а с лошата дисциплина, агресията, липсата на интерес у учениците, разпространението на наркотици и вредни вещества в близост до училищата и други.  Това показва национално представително проучване на агенция "Алфа Рисърч" сред 1000 пълнолетни..

публикувано на 17.12.24 в 17:15

Св. Синод е категорично против преименуването на площада пред катедралата "Св. Ал. Невски"

Светият синод единодушно заявява отрицателно становище относно преименуването на площада пред патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". Решението е взето на заседанието на Св. Синод на 10 декември 2024 г. в пълен състав.  "Площадът пред катедралата е неразделна част от историята на Родината ни и е неразривна част от всички събития, свързани с..

публикувано на 17.12.24 в 16:13
Емил Соколов

Емил Соколов: С отсъствието си от преговорите Борисов лесно може да ревизира решението си

Надеждата да се реализира правителство днес е по-голяма от песимизма да не се случи. Срещите на ГЕРБ за осигуряване на мнозинство, което би подкрепило редовен кабинет продължават, но в тях отсъства Бойко Борисов и това би му позволило да анулира или ревизира преговорите . Това коментира пред БНР-Радио София политическият анализатор..

публикувано на 17.12.24 в 15:10

Шофьор загина при пожар в автомобила си на пътя Радомир - Перник

Водач на лек автомобил е загинал при пожар в автомобила си. Инцидентът е станал пет минути след полунощ на пътя Радомир – Перник.  Лек автомобил се ударил в бетонна стена, след което избухнал в пламъци. Колата е изгоряла напълно. Все още не e установена самоличността на водача.  Обгорелият труп е закаран в Съдебна медицина – Перник за аутопсия. Извършен..

публикувано на 17.12.24 в 13:33

Несправедливо ли е финансирането на читалищата в България?

Несправедливо ли е финансирането на читалищата в БългарияНа 9 декември излязоха резултатите от една програма на Министерство на културата, свързана с читалищата. От 1355 допуснати читалища, 1274 са оценени точно с по 28 точки от максимум 30. Останалите 81 са оценени с по 29 или 30 точки и са финансирани. Учудваща е прецизната точност на оценка на..

публикувано на 17.12.24 в 13:25