Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 31 октомври 2024 г.

Започна записването за Националния конкурс по фотография "Анастас Стоянов"

Проф. д-р Красимир Андонов в "Радиокафе"

Проф.д-р Красимир Андонов
Снимка: Радио София

Националният конкурс за фотографско изкуство "Анастас Стоянов" - Самоков търси своите кандидати сред професионалисти и любители от цялата страна.

Конкурсът е учреден през 2017 година, когато с решение на Общинския съвет, Община Самоков приема статута и учредява Национална награда за фотографско изкуство. Целта е, от една страна, да се отдаде признание на самоковеца Анастас Карастоянов и рода Карастоянови – пионери на българската фотография, а от друга – да се подчертае голямата роля на Самоков за развитието на фотографията в страната ни, посочват от администрацията на Община Самоков. 

С днешна дата вече започна записването и изпращането на снимки за Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“.

В конкурса могат да участват всички желаещи любители и професионални фотографи, съобщиха организаторите. 

Крайният срок за изпращането на снимките е до 31 октомври, а селекцията от журито на конкурса - до 7 ноември. На 23-ти следващия месец ще бъде връчена наградата на победителя на официална церемония в Самоков. 

Снимките на участниците трябва да са единствено черно-бели. Те могат да заснемат портрет, природа, улична фотография, спорт и др. В конкурса се допускат единствено авторски материали. Той е без такса за участие, а творбите трябва да бъдат изпратени на имейл photographysamokov@gmail.com. 

Всеки участник може да участва с по пет творби по всяка тема. Снимки, направени от изкуствен интелект, няма да бъдат допуснати. 

Победителят ще получи статуетка „Анастас Карастоянов“ и 1000 лева. За първо и второ място ще бъдат връчени по 500 и 300 лева.

Повече по темата разказа проф. д-р Красимир Андонов, кинооператор и преподавател, декан на факултета по екранни изкуства  в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов", гост в предаването "Радиокафе“ в качеството си на председател на журито на Националния фотоконкурс “Анастас Карастоянов“.

"Анастас Карастоянов е един от първите български фотографи, едно от най-известните европейски имена. Името му може да бъде срещнато и като Анастас Стоянов, тъй като по време на работата си в Сърбия,  където е поканен като придворен фотограф, той умишлено маха приставката “кара“ от своето име“, разкри той. 

Проф. д-р Красимир Андреев е част от журито на конкурса вече няколко години, първоначално като член, а днес и като председател.

“В това жури са били много изявени български фотографи, хора пряко свързани както с българската фотография, така и с образованието по фотография в България, но това е логично, защото конкурсът наистина е уникален за България. Той е единственият само за черно-бяла фотография“, посочи проф. Андонов.

Той отбеляза, че този форум събира творби на най-дълго работили, изявени фотографи и същевременно на такива, които в момента тръгват в тази посока, което придава голяма сериозност на събитието. Не случайно конкурса носи името на Анастас Карастоянов, който е от град Самоков и е един от първите фотографи в България. През месец май в града бе открит и паметник на Анастас Карастоянов. 

Още аспекти за личността на фотографа и развитието на фотографията в България, както и за новите проекти на проф. д-р Красимир Андонов, чуйте в разговора на Гергана Пейкова.



По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00