Националният конкурс за фотографско изкуство "Анастас Стоянов" - Самоков търси своите кандидати сред професионалисти и любители от цялата страна.
Конкурсът е учреден през 2017 година, когато с решение на Общинския съвет, Община Самоков приема статута и учредява Национална награда за фотографско изкуство. Целта е, от една страна, да се отдаде признание на самоковеца Анастас Карастоянов и рода Карастоянови – пионери на българската фотография, а от друга – да се подчертае голямата роля на Самоков за развитието на фотографията в страната ни, посочват от администрацията на Община Самоков.
С днешна дата вече започна записването и изпращането на снимки за Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“.
В конкурса могат да участват всички желаещи любители и професионални фотографи, съобщиха организаторите.
Крайният срок за изпращането на снимките е до 31 октомври, а селекцията от журито на конкурса - до 7 ноември. На 23-ти следващия месец ще бъде връчена наградата на победителя на официална церемония в Самоков.
Снимките на участниците трябва да са единствено черно-бели. Те могат да заснемат портрет, природа, улична фотография, спорт и др. В конкурса се допускат единствено авторски материали. Той е без такса за участие, а творбите трябва да бъдат изпратени на имейл photographysamokov@gmail.com.
Всеки участник може да участва с по пет творби по всяка тема. Снимки, направени от изкуствен интелект, няма да бъдат допуснати.
Победителят ще получи статуетка „Анастас Карастоянов“ и 1000 лева. За първо и второ място ще бъдат връчени по 500 и 300 лева.
Повече по темата разказа проф. д-р Красимир Андонов, кинооператор и преподавател, декан на факултета по екранни изкуства в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов", гост в предаването "Радиокафе“ в качеството си на председател на журито на Националния фотоконкурс “Анастас Карастоянов“.
"Анастас Карастоянов е един от първите български фотографи, едно от най-известните европейски имена. Името му може да бъде срещнато и като Анастас Стоянов, тъй като по време на работата си в Сърбия, където е поканен като придворен фотограф, той умишлено маха приставката “кара“ от своето име“, разкри той.
Проф. д-р Красимир Андреев е част от журито на конкурса вече няколко години, първоначално като член, а днес и като председател.
“В това жури са били много изявени български фотографи, хора пряко свързани както с българската фотография, така и с образованието по фотография в България, но това е логично, защото конкурсът наистина е уникален за България. Той е единственият само за черно-бяла фотография“, посочи проф. Андонов.
Той отбеляза, че този форум събира творби на най-дълго работили, изявени фотографи и същевременно на такива, които в момента тръгват в тази посока, което придава голяма сериозност на събитието. Не случайно конкурса носи името на Анастас Карастоянов, който е от град Самоков и е един от първите фотографи в България. През месец май в града бе открит и паметник на Анастас Карастоянов.
Още аспекти за личността на фотографа и развитието на фотографията в България, както и за новите проекти на проф. д-р Красимир Андонов, чуйте в разговора на Гергана Пейкова.
Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум". Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..
На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..
Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..
През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..
В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...
На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..
Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..