Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Октомври е определен за Международен месец за борба с рака на гърдата

Д-р Ваня Митова: Освен редовни прегледи при специалист, жените трябва и да самопреглеждат гърдите си

Д-р Ваня Митова
Снимка: lozenetz-hospital.bg

Октомври е Международният месец за борба с рака на гърдата. Целта е да се повиши осведомеността и да се насърчи ранната диагностика и превенция на заболяването.

Ракът на гърдата е на първо място по заболеваемост от онкологични болести при жените. Ранното му откриване определя и излекуването му.

Пред Радио София д-р Ваня Митова - началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в Университетската специализирана болница по онкология  „Проф. Иван Черноземски“ обясни, че в България не съществува скринингова програма за рак на гърдата. Тя препоръча всички жени до 40-годишна възраст да си правят редовна ехомамография и на двете млечни жлези. За жени над 40-45 години, по-добрият метод е мамографията, каза д-р Митова.

„Мамографията се прави на двете гърди, в две проекции, т.е. всяка жена трябва да получи общо четири снимки на двете си гърди. При наследствено обременените жени с майка, баба, леля, сестра със злокачествено заболяване на гърда, матка, яйчници или гениталии, или имат доказана мутация на някои от гените, следва да се обсъжда и провеждането всяка година на ядрено магнитен резонанс“, посочи д-р Ваня Митова.

Тя е и създател на първото в България приложение за профилактика, скрининг и проследяване на пациенти с рак на гърдата BreastHelp. Приложението е безплатно.

„На базата на въпросник, на който жените могат да отговорят, създава алгоритъм кога да се прегледат, в какъв момент, какво образно изследване да направят и кога да отидат при конкретния специалист“, обясни д-р Митова.

Тя добави, че редовните прегледи при специалист са изключително важни, но не по-малко важно е и самопреглеждането.

„Самопреглеждането има конкретни стъпки, които отнемат 2-3 минути. Веднъж в месеца това самопреглеждане би спасило живота на всяка една дама, която реши да го прави“, уточни д-р Ваня Митова.

Тя посочи, че самопреглеждането се прави спрямо месечния цикъл на жената или ако вече няма такъв, се избира дата, на която всяка жена да прави ежемесечно самоизследване.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03

Разширението на метрото през "Слатина" включва 6 станции и 2 буферни паркинга за 340 автомобила

Около 1/3 от метрото през "Слатина" е готово. Изграждането на трасето от 6 станции трябва да завърши през есента на 2027 г. Разширението напредва с добри темпове, констатираха днес кметът на София Васил Терзиев, проф. инж. Стоян Братоев и изпълнителния директор на „Метрополитен“ Николай Найденов, заедно с кмета на район "Слатина" Георги Илиев...

публикувано на 25.07.25 в 17:26

Частичното бедствено положение в Община Костинброд остава до понеделник

След пожара частичното бедствено положение на територията на засегнатите населени места в Община Костинброд остава до понеделник, съобщи пред БНР-Радио София кметът Трайко Младенов. В момента продължава описването на щетите. "Още очакваме от компетентните органи да ни кажат какъв е източника на възникналия пожар. Първата ни задача беше..

публикувано на 25.07.25 в 16:28

Организират кампания за възстановяване на туристическата маркировка на Витоша

Вече три години от гражданска инициатива “Княжевецъ“ организират доброволчески акции за почистване на отводнителните канавки на туристическите алеи в Княжевската борова гора - биват премахвани наноси и пясък, а материалът се връща в издълбаните от водата алеи. Целта е, те да не се увреждат от стичащата се вода. Сега е ред да се направи..

публикувано на 25.07.25 в 16:13

Димитър Петров: Ако кажа, че СОС изпраща успешен сезон, ще излъжа

Много от нещата, които искахме да решим и приемем в Столичния общински съвет (СОС) през този сезон, не можаха да станат, защото или бяха блокирани в ранен етап, или бяха саботирани в самите сесии. Съветът може да направи много неща, но политическо отношение излизаме във ваканция нито като оптимисти, нито като песимисти. Това е оценката пред..

публикувано на 25.07.25 в 15:29
Природен парк „Витоша“

"Безотговорността е най-опасната искра" - напомня кампания за опазване на горите

В разгара на активния сух и много горещ летен сезон, стартира кампания, наречена “Безотговорността е най-опасната искра“ . Темата ѝ ще бъде “Разходи се сред природата - не оставяй следи“ .  В предаването „Добър вечер, София“ разговаряме с инж. Дарин Ковачев - главен горски инспектор към дирекция Природен парк “Витоша“ , за това по какъв начин..

публикувано на 25.07.25 в 14:45

Със сатирични видеа Мими Шишкова популяризира демократичните ценности

Мими Шишкова е позната в социалните мрежи като "проклета жена".  Тя разказва политически сюжети в TIkTok видеа . Редовно качва в платформата хумористично съдържание, с което обяснява как работят някои институции или пък критикува политически партии. Случвало се е китайското приложение да свали нейно видео, но сега вече изтрива целия ѝ профил...

публикувано на 25.07.25 в 14:10