До момента няма доказан случай на грип в страната, обяви главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Първите грипни случаи започват в края на октомври и началото на ноември, а след това започва бърз ръст, за да достигне през януари до епидемични стойности. Така ще бъде и през тази година, каза Ангел Кунчев, като добави, че в момента има и други респираторни вируси.
"Covid-19 в момента, и то този вариант - флирт, който причинява в момента доста заболявания и поне половината от случаите, които отиват при личен лекар за преглед са такива. Има, разбира се, и други риновируси и други респираторни вируси. Хубавото е, че не е много тежко протичането. Масово, над 80-90% от хората изкарват тия инфекции за 3-4 дни и се възстановяват бързо. При ковида продължава да го има, но не при всички този симптом на загуба на вкус, на мирис има и кашлица, която се задържа малко по-дълго неприятна суха", обясни доц. Кунчев.
Ваксините вече са доставени за част от общопрактикуващите лекари и вече се поставят, а до края на седмицата те ще достигнат до всички общопрактикуващи лекари, според заявените количества.
Професор Нели Корсун, завеждащ лабораторията "Грип и остри респираторни заболявания" посочи кои ще бъдат грипните вируси през този сезон.
"Очакванията са да циркулират грипни вируси, които са сходни с тези, които са включени в състава на ваксината. Това са два субтипа от А вирусите, а именно Н1 N 1 с представител Виктория А, H3N 2 с представител А Тайланд, и два Б вируса - това са Б Виктория и Р Ямагата", поясни проф. Корсун.
От началото на месеца, откогато започва Националната програма за ваксиниране на лицата на и над 65-годишна възраст са поставени над 15 000 дози ваксина. И тази година имунизационната кампания срещу сезонен грип при възрастните хора стартира успешно, посочи д-р Кремена Пармакова, началник на отдел "Надзор на заразните болести" към Министерството на здравеопазването.
"Количествата ваксини се съобразяват с първоначалните заявки, които получават притежателите на разрешението за употреба - фирмите, производители и доставчици на ваксини срещу грип", каза д-р Пармакова.
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..
Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Куклената къща в София. За това съобщи в социалните мрежи Жени Костадинова. Актрисата Слава Рачева , която е гласът на куклата, каза, че е благодарна, че има такова място. Жени Костадинова от Музея на куклите разказа, че идеята дошла след срещата на Слава Рачева с деца: "Когато тя попадна в..