В природата и културата на Изтока се пренасяме с очарователната Магдалена Гигова – журналист, публицист и пътешественик, която разказа своите впечатления от пътешествията си до люлката на аюрведа - Керала, Индия и до Киргистан.
Сред най-новите дестинации, от които съвсем наскоро се завърна, е Киргистан, където се оказва, че дори когато се изкачиш на 7 000 м имаш интернет връзка.
Не става въпрос за една изостанала страна, а за доста технологична.
“Мислех, че са скотовъдци, че са номади, може би, след като в техния музей има юрти и се показва как живеят хората в юрти, някъде има такива, но в момента те са туристическа атракция, основна забележителност там са планините – можеш да се качиш в една планина, да спиш в юрта, да доиш крави и кози, да яздиш кон без седло… все неща свързани с културния туризъм и местните традиции".
В разговора с Маги Гигова ще чуете за природния резерват, планината Ларчат на 17 км от столицата Бишкек, който е огромен по територия, но само в пет процента от нея се допускат туристи, за да се запази целостта на екологичната система. Гледките наоколо са приказни и можеш да пиеш вода директно от реката, която е почти тюркоазена на цвят, защото идва от ледник. Там се намира и едно от най големите безоточни езера в света – Исък Кул (600 кв. км).
Оказва се, че каквато и покупка да направиш, можеш да заплатиш директно с телефона си, чрез QR. Там можеш да опиташ и древната напитка кумис –традиционно прабългарско питие, чалеб, като малко разреден айрян с подправки и максим – питие от жито, близко до бозата.
“Има и няколко български следи там, беше невероятно усещане“, разкрива Маги Гигова, а що се отнася до пътешествията сред природата, те са многобройни и съвсем не толкова лесни.
“Поръчах си един „лек" маршрут в планината – 32 хиляди крачки стръмен баир“, разказва още тя.
Ще чуете още и за посещението на Маги в най-южния индийски щат Керала – Люлката на аюрведата.
В превод от санскрит аюрведа означава наука за живота. В Керала казват, че ако си счупиш ръката, трябва да отидеш при хирург, но ако имаш мигрена, само аюрведата ще те отърве завинаги от главоболието. Т.е. тя цери не симптома, а търси причината и е не само е по-добрият път при хроничните болежки, ами те учи как никога да не се повторят.
В Музея на аюрведата кураторът Анил е убеден, че ценното знание е древно колкото човечеството. От първия миг, когато първобитният е видял как тигърът яде конкретна трева, когато го боли стомахът или горилата дъвче листа и от тях прави лапа за наранения си крак. Решил да го приложи на себе си и започнал да предава наученото на поколенията.
Единият от начините е да не прекалявате с нищо и да слушате тялото си. То знае какво точно му трябва в даден момент и си го иска. Познанието е систематизирано преди пет хилядолетия от трима мъдреци. Текстовете им подробно описват въздействието на петте елемента, намиращи се в космическата система – земя, вода, въздух, огън, пространство – върху нашата индивидуална система и излагат важността от поддържането на тези елементи балансирани за здравословен и щастлив живот.
“Музеят на аюрведа е частен и е основан от фамилията Моос. Както си мислех фукливо, че се радвам на древно родословие (първите писмени сведения за Доскови са от 1630 година), кураторът ме сащиса с факта, че семейството се занимава с Аюрведа от пети век"!
“Кухнята е твоята аптека, баба ти е твоят доктор, храната е твоето лекарство, работата е твоето здраве“, повтаря Анил като мантра. Като се замисли човек, прав е. Преди да тръгнем към аптеката, първо опитваме да се оправим с бабини рецепти“, продължава разказа си Маги Гигова.
Чуйте го. С нея разговаря Гергана Пейкова.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..