Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От планините на Киргистан до Керала - люлката на аюрведа

В природата и културата на Изтока с пътешествията на Маги Гигова

Маги Гигова разказа в "Радиокафе"

Гери Пейкова и Маги Гигова
Снимка: Радио София

В природата и културата на Изтока се пренасяме с очарователната Магдалена Гигова – журналист, публицист и пътешественик, която разказа своите впечатления  от пътешествията си до люлката на аюрведа - Керала, Индия и до Киргистан.

Сред най-новите дестинации, от които съвсем наскоро се завърна, е Киргистан, където се оказва, че дори когато се изкачиш на 7 000 м имаш интернет връзка.

Не става въпрос за една изостанала страна, а за доста технологична.

“Мислех, че са скотовъдци, че са номади, може би, след като в техния музей има юрти и се показва как живеят хората в юрти, някъде има такива, но в момента те са туристическа атракция, основна забележителност там са планините – можеш да се качиш в една планина, да спиш в юрта, да доиш крави и кози, да яздиш кон без седло… все неща свързани с културния туризъм и местните традиции".

В разговора с Маги Гигова ще чуете за природния резерват, планината Ларчат на 17 км от столицата Бишкек, който е огромен по територия, но само в пет процента от нея се допускат туристи, за да се запази целостта на екологичната система. Гледките наоколо са приказни и можеш да пиеш вода директно от реката, която е почти тюркоазена на цвят, защото идва от ледник. Там се намира и едно от най големите безоточни езера в света – Исък Кул (600 кв. км).

Оказва се, че каквато и покупка да направиш, можеш да заплатиш директно с телефона си, чрез QR. Там можеш да опиташ и древната напитка кумис –традиционно прабългарско питие, чалеб, като малко разреден айрян с подправки и максим – питие от жито, близко до бозата.

“Има и няколко български следи там, беше невероятно усещане“, разкрива Маги Гигова, а що се отнася до пътешествията сред природата, те са многобройни и съвсем не толкова лесни.

“Поръчах си един „лек" маршрут в планината – 32 хиляди крачки стръмен баир“, разказва още  тя.

Ще чуете още и за посещението на Маги в най-южния индийски щат Керала – Люлката на аюрведата.

В превод от санскрит аюрведа означава наука за живота. В Керала казват, че ако си счупиш ръката, трябва да отидеш при хирург, но ако имаш мигрена, само аюрведата ще те отърве завинаги от главоболието. Т.е. тя цери не симптома, а търси причината и е не само е по-добрият път при хроничните болежки, ами те учи как никога да не се повторят.

Кураторът Анил, домакин в Музея на аюрведата

В Музея на аюрведата кураторът Анил е убеден, че ценното знание е древно колкото човечеството. От първия миг, когато първобитният е видял как тигърът яде конкретна трева, когато го боли стомахът или горилата дъвче листа и от тях прави лапа за наранения си крак. Решил да го приложи на себе си и започнал да предава наученото на поколенията.

Единият от начините е да не прекалявате с нищо и да слушате тялото си. То знае какво точно му трябва в даден момент и си го иска. Познанието е систематизирано преди пет хилядолетия от трима мъдреци. Текстовете им подробно описват въздействието на петте елемента, намиращи се в космическата система – земя, вода, въздух, огън, пространство – върху нашата индивидуална система и излагат важността от поддържането на тези елементи балансирани за здравословен и щастлив живот.

Музеят на аюрведа е частен и е основан от фамилията Моос. Както си мислех фукливо, че се радвам на древно родословие (първите писмени сведения за Доскови са от 1630 година), кураторът ме сащиса с факта, че семейството се занимава с Аюрведа от пети век"!

“Кухнята е твоята аптека, баба ти е твоят доктор, храната е твоето лекарство, работата е твоето здраве“, повтаря Анил като мантра. Като се замисли човек, прав е. Преди да тръгнем към аптеката, първо опитваме да се оправим с бабини рецепти“, продължава разказа си Маги Гигова. 

Чуйте го. С нея разговаря Гергана Пейкова.

“Кухнята е твоята аптека, баба ти е твоят доктор, храната е твоето лекарство, работата е твоето здраве“


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната община инвестира 1 млн. лв. в нова техника за паркове и градини

През 2024 г. Столичната община инвестира 1 млн. лева в закупуване на техника за Общинско предприятие "Паркове и градски градини", съобщиха от Столичната община. През тази година бяха закупени също самосвал с кран за товарене на зелени отпадъци, водоноска за поливане на цветята и миене на алеи, комбиниран багер за почистване на езера, отстраняване..

публикувано на 30.12.24 в 18:08

В София е регистриран нов случай на маймунска шарка

В София е регистриран нов случай на маймунска вариола. Това показват данните на Столичната регионална здравна инспекция за изминалата седмица, предаде БТА. От началото на годината в страната има регистрирани още два случая на болестта - през юни и в началото на декември. При маймунската шарка заразяването е възможно чрез близък контакт с..

публикувано на 30.12.24 в 17:33
Маргарит Ралев

Търсенето между природата и техниката, между силното и слабото се отразява и в тенденциите при дизайна

Слонът AI (ИИ, изкуствен интелект) влезе и в кабинетите на дизайнерите. Тенденциите от последните 1-2 години ще продължат развитието си, но навсякъде, където се дискутират теми за съвременния дизайн въпросът за тази технология остава незаобиколим, коментира пред БНР-Радио София Маргарит Ралев , арт директор и създател на Българска дизайн..

публикувано на 30.12.24 в 17:24
Чипът Willow

Квантовите технологии ще променят живота ни в следващите години

В края на 2024 г. технологичния гигант Google представи квантовия чип Willow , който е голям само 4 см , но от научната общност се определя като „умопомрачителен“. Чипът е способен да извършва сложни изчисления, които иначе биха отнели милиарди години . "Постижението е важен пробив в квантовите компютри – обясни пред БНР-Радио София..

публикувано на 30.12.24 в 16:15
Ивайло Кунев

Ивайло Кунев: Благодарността е ключ към поставянето и постигането на цели

Благодарността е път към щастието . А само щастлив мозък може да си постави цели, които да имат стойност за него. Трябва да си припомним ролята на благодарността и да си съставим списък с неща, за които сме благодарни . Това ще ни припомни с колко хубави неща сме богати. Благодарността и нещастието не могат да съжителстват в една..

публикувано на 30.12.24 в 15:36
Новогодишен концерт в София

Столичани посрещат нова година с концерт на пл. „Княз Александър I“

Столичната община организира новогодишен концерт на пл. „Княз Александър I“, който ще зареди жителите и гостите на града с празнично настроение и ще направи посрещането на 2025 година специално. Програмата ще започне в 21.30 ч. с младия талант Филип Донков. В празничната нощ на сцената ще се качат и някои от най-обичаните имена на българската музикална..

публикувано на 30.12.24 в 13:38
Снимки: Столична община

Специалисти от Музея на София реставрираха фонтана в градина "Буката"

В оригинален вид е възстановен фонтанът, който се намира в центъра на градина "Буката", разположена в района между бул. "Скобелев и "Пенчо Славейков, до бул. "Прага", недалеч от баня "Мадара" в София. Дейностите са възложени и финансирани от съобщиха от Столичната община. Възстановяването е извършено под контрола на реставратори от Регионалния..

публикувано на 30.12.24 в 11:05