Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предупреждават за силни геомагнитни бури

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През днешния ден се очакват много силни геомагнитни бури от степен G4.

За това предупреждава Центърът за прогнозиране на космическото време към Националната агенция за океански и атмосферни изследвания (NOAA).

Причината за очакваните геомагнитни смущения е мощно слънчево изригване вечерта на 8 октомври. Заредените частици от това бързо изхвърляне на плазма от короната на Слънцето се движат със скорост около 1200-1300 километра в секунда.

Много силните геомагнитни бури от степен G4 причиняват смущения и прекъсвания на електричеството, комуникациите, GPS навигацията, повреди в електронни и електрически уреди, опасност за хората и системите в Международната космическа станция.

Метеочувствителните и хронично болните хора е възможно да изпитат дискомфорт, проблеми с кръвното налягане и главоболие.


По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Димитров

Пламен Димитров: Атаките над Иран показаха, че за САЩ Израел е по-важен военен съюзник от НАТО

12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..

публикувано на 04.07.25 в 16:30

"Moving Balkans" - танцов шоукейс с отворена покана към творците

Представяме ви Moving Balkans - танцов шоукейс на държави от Балканите. Регионалната платформа за съвременен танц, Moving Balkans има за цел да провокира съвременния танц, характерен за Балканите - Турция, Гърция, Словения,  Хърватска, Албания, България, Румъния, Босна и Херцетовина, Черна гора, Косово, Северна Македония и Сърбия. Дори..

публикувано на 04.07.25 в 16:06
Снимки: Социологическа агенция „Мяра“

От всички протести обществото подкрепя най-силно акциите на младите медици

Протестите за съдебна реформа извикват автоматична подкрепа, макар и не на нивата по отношение на медиците. Подкрепят 75,2%, не подкрепят 8,7%. Възможно е тук допълнителна роля да изиграва многогодишната принципна нагласа за недостатъчност на справедливост в обществото ни и традиционното недоверие към институциите. "Анкетата ни е..

публикувано на 04.07.25 в 14:55

Румънецът, който почиства обществени места в България

Габриел е румънец, който съдбата е изпратила в България. Животът му до момента, го кара да се занимава с доброволческа работа и в социалните мрежи са популярни неговите постове за почистени детски площадки, които са били оставени на произвола на съдбата, изоставени тротоарни пространства и др. Съпругата му е от Варна и с нея има две деца - близнаци на..

публикувано на 04.07.25 в 12:38

Група Scarlet представи дебютния си сингъл "Слънчоглед"

Младата българска група Scarlet  заслужи вниманието на публиката на няколко пъти във времето - през 2024 година спечелиха Младежкия конкурс за нова песен, организиран от сдружението за автори и композитори  “Музикаутор“, а сега имат чисто нова песен озаглавена "Слънчоглед", с която дебютираха в ефира на Радио София и за която разказаха..

публикувано на 04.07.25 в 12:17
Кметът Димитър Димов

Димитър Димов: До края на годината трябва да бъде готово разширението на бул. "Рожен"

Големи проекти предстоят да се довършват в столичния район “Надежда”. Освен това първа част на “Надежда” ще се превърне в първият столичен район, в който сметосъбирането ще се извършва изцяло в затворени и контролирани зелени острови.“Целта наа днешната оперативка е, тъй като имаме гласувани три обекта - две детски градини - 137-ма ДГ, 27-ма ДГ -..

публикувано на 04.07.25 в 09:14

Затварят за миене няколко транспортни подлеза в София

Движението ще бъде ограничено в три транспортни подлеза в София на ключови булеварди. Временното спиране на трафика е заради измиване на подземните съоръжения, съобщават от Столичната община. Подлезът при Телевизионната кула  на бул. "Пейо К. Яворов“ беше първият затворен още тази нощ от 00.30 часа и до 4.30 часа на 4 юли. От 00.00 часа до 4.30..

публикувано на 04.07.25 в 07:49