"Моето странстване по света е преследване на Романа на многопластовия живот."
Ромен Гари.
Ромен Гари е един от големите френски писатели на XX век. Роден е преди 110 години във Вилнюс под името Роман Кацев. Писал под четири различни имена, обгрижван от малък от майка, която винаги е вярвала, че той ще бъде един ден посланик, Ромен Гари е единственият двукратен носител на наградата "Гонкур" (едната под псевдоним а Емил Ажар).
По повод 145-годишнината от установяване на дипломатически отношения между Франция и България, във Френския културен институт ще се проведат дни, посветени на личността на писателя (21 – 25 октомври).
В предаването "Радиокафе“ гостува Райна Карчева, която е работила в Министерството на външните работи, в българското посолство в Брюксел, била е съветник на президента Желю Желев, носител е на Френския орден на Почетния легион, много свързана с Франция, където е и учила.
Любовта към тази страна наследява от своя баща, който е възпитаник на френски колеж в София."Френският език и култура бяха за него втора кожа", илюстрира тя.
Първата среща на българката с писателя Ромен Гари се осъществява чрез литературата.
"Той е един странен многолик скитник из целия свят. Човек със славянски произход и дълбока френска култура, притежаващ страхотно майсторство в писането - посочва Райна Карчева. - Когато изследвах личността му, ме интересуваше един друг аспект от неговия живот. В продължение на малко повече от две години е бил втори секретар на френска легация в София. Преди това има славно минало като летец, герой от Втората световна война – близък и награден от Де Гол, много близък с Андре Малро, Рено Аро – големи фигури на голизма в онези години. По това време той вече е издал един роман и тогава ми се струваше, че сравнителният подход, онова, което са мислили французите за България и това, което България е мислила за Франция тогава, ще ми помогне да стигна до някаква по-уравновесена представа за България в онези години."
Така през 2013 Карчева се свързва и бива поканена във френския дипломатически архив за в осъществяване на своя проект.
Тя уточни, че във Франция има Национален архив, Архив на Външно министерство и Архив на министерство на отбраната, а Френският дипломатически архив датира още от XVI век, докато в България архивът се създава през 1952 година, затова опитът ѝ да направи сравнение остава неуспешен.
Във Френския дипломатически архив се съхранява при много добри условия всяко листче, което се подава от която и да е страна и се пази на територията на Външно министерство.
Идеята на Райна Карчева е била да разшири мирогледа си за онова време принципно-сравнително. Тя става член на Дружеството на приятелите на френските дипломатически архиви във Франция, намира съмишленици в дейността си, получават френски стипендии докато работят там.
Връщайки се в България, архивите от Париж ми бяха подсказали, че могат да се направят лекции. Те ни посочиха лектори и така цялата събрана история я направихме в три срещи, които завършиха в книга, която се нарича "Ромен Гари и френската дипломатическа поща". Беше много интересно, той пристига в страната ни през 1946 г. заедно с френската делегация. Женен е за англичанка, с която искат да заминат за Англия, но там вече има дипломат, който също е писател, а във Франция да бъдеш дипломат и писател е особена чест. Тогава Гари се установява в България, тъй като знае и руски (роден във Вилнюс).Коментатори във "Форум" тази седмица са певецът и бас китарист Васил (Васо) Гюров, и бизнесменът и треньор Ивайло Караньотов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха бяха: - Безопасността по пътищата, житейското напрежение ли е причината за голяма част от катастрофите? - Предизвикателствата пред новото..
За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука". От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината..
15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски..
С нов апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi вече разполага Военномедицинската академия в София. Той комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции в областта на урологията, гръдна хирургия, гинекология, коремна, чернодробна, панкреатична, дебелочревна хирургия. Пред Радио София началникът на Клиниката по..
Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяната на учебните програми. Според него те не работят по най-добрия начин. Министър Вълчев ще изработи и концепция как да изглеждат. Предвиждат се също и промени в оценяването на учениците.Новият министър на образованието планира да осигури повече свободно време..
20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Пред Радио София..
За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“ . Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година. "Това е една много престижна класация, селекция на туристически..