Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По повод 145 години дипломатически отношения между Франция и България

Пет дни си спомняме за писателя дипломат Ромен Гари

"Моето странстване по света е преследване на Романа на многопластовия живот."
Ромен Гари.

Ромен Гари е един от големите френски писатели на XX век. Роден е преди 110 години във Вилнюс под името Роман Кацев. Писал под четири различни имена, обгрижван от малък от майка, която винаги е вярвала, че той ще бъде един ден посланик, Ромен Гари е единственият двукратен носител на наградата "Гонкур" (едната под псевдоним а Емил Ажар).

По повод 145-годишнината от установяване на дипломатически отношения между Франция и България, във Френския културен институт ще се проведат дни, посветени на личността на писателя (21 – 25 октомври).

В предаването "Радиокафе“ гостува Райна Карчева, която е работила в Министерството на външните работи, в българското посолство в Брюксел, била е съветник на президента Желю Желев, носител е на Френския орден на Почетния легион, много свързана с Франция, където е и учила.
Любовта към тази страна наследява от своя баща, който е възпитаник на френски колеж в София."Френският език и култура бяха за него втора кожа", илюстрира тя.

Първата среща на българката с писателя Ромен Гари се осъществява чрез литературата.

ой е един странен многолик скитник из целия свят. Човек със славянски произход и дълбока френска култура, притежаващ страхотно майсторство в писането - посочва Райна Карчева. - Когато изследвах личността му, ме интересуваше един друг аспект от неговия живот. В продължение на малко повече от две години е бил втори секретар на френска легация в София. Преди това има славно минало като летец, герой от Втората световна война – близък и награден от Де Гол, много близък с Андре Малро, Рено Аро – големи фигури на голизма в онези години. По това време той вече е издал един роман и тогава ми се струваше, че сравнителният подход, онова, което са мислили французите за България и това, което България е мислила за Франция тогава, ще ми помогне да стигна до някаква по-уравновесена представа за България в онези години."

Така през 2013 Карчева се свързва и бива поканена във френския дипломатически архив за в осъществяване на своя проект.
Тя уточни, че във Франция има Национален архив, Архив на Външно министерство и Архив на министерство на отбраната, а Френският дипломатически архив датира още от XVI век, докато в България архивът се създава през 1952 година, затова опитът ѝ да направи сравнение остава неуспешен.

Сградата на Френския институт Снимка: Лили Големинова

Във Френския дипломатически архив се съхранява при много добри условия всяко листче, което се подава от която и да е страна и се пази на територията на Външно министерство.

Идеята на Райна Карчева е била да разшири мирогледа си за онова време принципно-сравнително. Тя става член на Дружеството на приятелите на френските дипломатически архиви във Франция, намира съмишленици в дейността си, получават френски стипендии докато работят там.

Връщайки се в България, архивите от Париж ми бяха подсказали, че могат да се направят лекции. Те ни посочиха лектори и така цялата събрана история я направихме в три срещи, които завършиха в книга, която се нарича "Ромен Гари и френската дипломатическа поща". Беше много интересно, той пристига в страната ни през 1946 г. заедно с френската делегация. Женен е за англичанка, с която искат да заминат за Англия, но там вече има дипломат, който също е писател, а във Франция да бъдеш дипломат и писател е особена чест. Тогава Гари се установява в България, тъй като знае и руски (роден във Вилнюс).
В разговора ще чуете откъс от характеристиката на писателя, направена от българските служби по онова време, интерес са представлявали дипломатическите доклади за тези години в България, видени през погледа на Ромен Гари.
Чуйте още от разказа на Райна Карчева в разговора на Лили Големинова. 
  • В дните, посветени на Ромен Гари, ще има поредица от дискусии и филми, спомен за френския писател. Честванията на 145-годишнината от установяване на дипломатически отношенния между Франция и България са средоточени в София и Пловдив.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25