"Каним деца, които обичат да пеят, които имат много добър музикален слух", казва диригента на "Радиодецата" Илина Тодорова и допълва, че песните могат да бъдат по избор на децата, но най-важен е музикалният слух, тъй като основната дейност на вокалната група е да прави записи за радиото.
Радиодецата са най-младото (най-веселото и най-спонтанното) попълнение в семейството на съставите на Българското национално радио. Формацията се "ражда" през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. Но успява да направи много повече!
"Започваме с разпяване, след това пеем целия репертоар, в зависимост от това дали се готвим за концерт. Трябва да е сериозно, но за нас е един вид разпускане", разказва Михаела на 16 години, която е част от "Радиодецата" от 6-годишна.
"Като малка много съм обичала да пея и съм пяла почти постоянно. Моите родители са ме слушали и са решили да ме запишат на прослушването", разказва Десислава, която също е на 16, но пее в групата вече 10 години.
През изминалия сезон 2023/2024 "Радиодеца" реализираха различни концерти - детски забавен празник в двора на БНР, насочен към най-малките им почитатели и деца от детските градини, Коледно Матине със специалното участие на музиканти от джаз състав и Коледни песни от цял свят, концерт посветен на песните на един от най-любимите детски автори, написал "Жаба Жабурана" – Красимир Милетков и представяне на неговото творчество за деца със специален гост Васил Петров и участваха в "Нощ на звездите" – шоуто на Енчо Керязов в подкрепа на български талантливи деца.
За да се включите в прослушването е необходимо предварително да запишете детето на информация в сградата на БНР, бул. " Драган Цанков" 4.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..