За да бъде по-ефективен контролът, ще се взимат проби за качеството на въздуха от повече места в градовете. С новите разпоредби се очаква фрагментираните понастоящем индекси за качество на въздуха в ЕС да бъдат сравними, ясни и публично достъпни.
“През последните години всички сме свидетели на това как има замърсяване в различни части на страната и по какъв начин различните институции - било то национални, като Изпълнителна агенция или Министерство на околната среда и водите, или Общини, по какъв начин комуникират тези проблеми”, казва Ивайло Хлебаров от екип "Въздух" в Сдружение "За Земята".
В София има една система за известяване, която е на страницата на Столичната община, в Пловдив има друга в трета община - трета. Тази разнородност е не само в България, има я и на други места в Европа.
Неслучайно Европейската комисия въведе преди няколко години един европейски индекс за качеството на въздуха, чиято цел беше, взимайки информация от измервателните станции на всяка държава, да показват един единствен индекс, който да дава информация за моментното качество на въздуха, както и препоръки за съответните групи граждани, какво би било влиянието на въздуха върху тях и какво да предприемат, коментира той.
Нещата, които влизат в обновената директива, са заради новите научни данни за влиянието на мръсния въздух върху здравето на хората и това, че оказват силно негативен ефект при много по-малки отклонения в нормите.
Хлебаров разказа и че през годините са водили много дела заради ограничения достъп до информация. По думите му, от МОСВ и Изпълнителната агенция са разполагали от години с информацията, която от Сдружение “За Земята” изведоха миналата седмица. “Те я знаят много добре, въпросът е, че не я направиха публична и не направиха нищо по отношение на това да поправят грешките, които са открити”, коментира той.
Според замесените институции, от Сдружението не са били коректни, но Хлебаров заяви, че не е работа на “За Земята” да прави измервания за чистотата на въздуха, а на въпросните институции и те трябва да оперират така със системата, че тя да прави замервания на най-замърсените места и тези данни да бъдат освен коректно взети и представителни, това означава не само да бъдат коректно събрани данните, но и от правилните места.
По думите му, за да се отчете замърсяването от трафика в даден град, е задължително да има станции, които да измерват замърсяванията от този трафик. В София има две такива. Основното изискване е тези станции да бъдат на до 10 м. от бордюра на пътното платно, а в София те се намират в двора на НИМХ и в двора на Изпълнителната агенция в Павлово.
“Когато мерите далеч от пътното платно, тогава мерите много ниски концентрации на азотен диоксид, а той, особено в София, се дължи до голяма степен на автомобилния трафик и най-вече на дизела”.
Чуйте целия разговор на Лъчезар Христов в звуковия файл.
12 ученици в задължителна училищна възраст са отпаднали от образователния процес на територията на област Перник през първия учебен срок, съобщиха от РУО. Двама от тях са реинтегрирани. Двама са извън територията на област Перник, а други двама - от украински произход са в чужбина. Останалите шестима подлежат на обхват. Данните бяха изнесени на..
"България отвисоко“ е първата дрон фотографска изложба у нас. Тя е дело на 17-годишния Константин Кирилов. Експозицията представя страната ни по начин, който рядко имаме възможност да видим – от птичи поглед. Пред Радио София младият артист сподели, че се занимава с дрон фотография от три години, вдъхновен от българската природа и нейната..
Деси Андонова и Илко Градев гостуваха в предаването “Добър вечер, София“, за да разкажат за промоцията на албума "Глас и акордеон" , която ще се състои на 22 април . Албумът - дълго обмислян и чакан, е едно вълнуващо музикално приключение. Идеята се заражда спонтанно след запознанството им на известен плаж. "Там където преди..
Духът на стара София е пресъздаден по неповторим начин в емблематичната мемоарна книга на Кирил Христов "Затрупана София" . Тя винаги се е радвала на засилено търсене от читателите (след 2021 г.), а сега излиза в луксозно издание с твърди корици. Авторът е изтъкнат интелектуалец отпреди 100 и повече години. В страниците на томчето той..
От 9 до 12 април (сряда – събота), със специална програма, Музеят на авиацията в с. Крумово, филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи Международния ден на авиацията и космонавтиката 12 април и годишнината от полета на първия български космонавт. Нова изложба, презентации, прожекции, образователни игри и среща..
Кампанията "Великден за всяко дете" ще зарадва деца в уязвимо положение по случай светлия християнски празник. Инициативата стартира "Конкордия“ – България, а целта е да осигури 300 великденски кошници, пълни с лакомства и радост за децата. С кампанията "Великден за всяко дете" от фондацията искат не само да осигурят лакомства за децата, но и да..
Българското участие на 62-рия Международен панаир на детската книга в Болоня , състоял се през миналата седмица (от 31.03. до 3.04.) беше много успешно. "Върнахме се уморени, но заредени и въодушевени", изтъкнаха пред БНР-Радио София Капка Кънева, художник-илюстратор и преподавател, участник в събитието, и Венка Рагина, председател на..