Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивайло Хлебаров, "За Земята":

Данните за чистотата на въздуха трябва да бъдат коректно взети от правилните места

Ивайло Хлебаров
Снимка: За Земята

Нови, по-строги правила за качеството на атмосферния въздух влизат в сила в Европейския съюз, след като Съветът по околна среда окончателно прие новата директива. Мярката има за цел да постигне нулево замърсяване на въздуха в Европа най-късно до 2050 г.

За да бъде по-ефективен контролът, ще се взимат проби за качеството на въздуха от повече места в градовете. С новите разпоредби се очаква фрагментираните понастоящем индекси за качество на въздуха в ЕС да бъдат сравними, ясни и публично достъпни.

“През последните години всички сме свидетели на това как има замърсяване в различни части на страната и по какъв начин различните институции - било то национални, като Изпълнителна агенция или Министерство на околната среда и водите, или Общини, по какъв начин комуникират тези проблеми”, казва Ивайло Хлебаров от екип "Въздух" в Сдружение "За Земята".

В София има една система за известяване, която е на страницата на Столичната община, в Пловдив има друга в трета община - трета. Тази разнородност е не само в България, има я и на други места в Европа.

Неслучайно Европейската комисия въведе преди няколко години един европейски индекс за качеството на въздуха, чиято цел беше, взимайки информация от измервателните станции на всяка държава, да показват един единствен индекс, който да дава информация за моментното качество на въздуха, както и препоръки за съответните групи граждани, какво би било влиянието на въздуха върху тях и какво да предприемат, коментира той.  

Нещата, които влизат в обновената директива, са заради новите научни данни за влиянието на мръсния въздух върху здравето на хората и това, че оказват силно негативен ефект при много по-малки отклонения в нормите.

Хлебаров разказа и че през годините са водили много дела заради ограничения достъп до информация. По думите му, от МОСВ и Изпълнителната агенция са разполагали от години с информацията, която от Сдружение “За Земята” изведоха миналата седмица. “Те я знаят много добре, въпросът е, че не я направиха публична и не направиха нищо по отношение на това да поправят грешките, които са открити”, коментира той.

Според замесените институции, от Сдружението не са били коректни, но Хлебаров заяви, че не е работа на “За Земята” да прави измервания за чистотата на въздуха, а на въпросните институции и те трябва да оперират така със системата, че тя да прави замервания на най-замърсените места и тези данни да бъдат освен коректно взети и представителни, това означава не само да бъдат коректно събрани данните, но и от правилните места.

По думите му, за да се отчете замърсяването от трафика в даден град, е задължително да има станции, които да измерват замърсяванията от този трафик. В София има две такива. Основното изискване е тези станции да бъдат на до 10 м. от бордюра на пътното платно, а в София те се намират в двора на НИМХ и в двора на Изпълнителната агенция в Павлово.       

“Когато мерите далеч от пътното платно, тогава мерите много ниски концентрации на азотен диоксид, а той, особено в София, се дължи до голяма степен на автомобилния трафик и най-вече на дизела”.   

Чуйте целия разговор на Лъчезар Христов в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проекти за уязвими семейства могат да получат финансиране до 60 000 лева

Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..

публикувано на 28.07.25 в 09:40

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00