Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въпреки отнемането на автомобили, пияните шофьори в София се увеличават

Иво Биков, полицейски инспектор “Пътна полиция” - София
Снимка: Александра Илиева

Инцидентите са част от информационния поток ежедневно. В каква посока трябва да работим, за да се стига до тях по-рядко обяснява в ефира на “Събуди се, София Иво Биков, полицейски инспектор от “Пътна полиция” - София.

“Преминаването на червен светофар на кръстовищата е може би едно от най-тежките нарушения по Закона за движение на пътищата. Често пъти това нарушение води до последици - по-тежки или по-леки, но и такива с фатален край. В тази връзка ние работим активно. Постоянно правим специализирани полицейски операции, съставяме глоби, актове.

Имаме шест зони в София (шест кръстовища), на които има изградени технически средва, т.е. имаме камери, които когато водач премине на червен светофар, камерата го снима, започва да се образува административно-наказателна преписка, изпраща се в отдел “Пътна полиция”, установява се водача, изпраща му се призовка и се привиква в КАТ и му съставят глоба. Камерите са разположени по бул. “Тодор Александров”, “Княгиня Мария Луиза”, “Г.С. Раковски” и “Цар Освободител”. 

Оказва се, че отнемането на автомобил не оказва необходимия ефект върху хората, които сядат зад волана след употреба на алкохол и наркотици.“Не мога да кажа, че тази мярка е довела до спад. Жалко е, но не мога да го кажа. От началото на годината само в София са отнети 383 МПС, а от началото на мярката 564 автомобила”, казва Иво Биков.

По думите му, дори хората, които са хванати да шофират след употреба на алкохол, са се увеличили. “Тук има нещо важно, на помощ на нас - пътните полицаи, се включиха и колегите от охранителна полиция. Преди само пътните полицаи имаха дрегер за алкохол и наркотици. Сега, контролът е два пъти по-засилен”, допълва той.

“Няма сигнал, на който да не сме обърнали внимание, когато се касае за нарушение на Закона за движение по пътищата. Ние определяме нашите маршрути за движение и местата за контрол спрямо тези сигнали. “Нашата цел е да не допускаме произшествия и като цяло нарушения на пътя, не толкова да глобяваме хората”, допълва той.  

Чуйте повече в разговора на Константин Лавсов в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17