По-слабото нарастване на цените в здравеопазването, както и в ресторантьорския и хотелиерския бизнес оказват влияние на забавянето на годишната инфлация през септември. В същото време намаляват транспортните разходи, както тези в сферата „развлечения и култура“.
Леко увеличение бележи инфлацията при храните и безалкохолните напитки (повишение с 2,4% при нарастване с 2,3% през август) и при алкохолните напитки и тютюневи изделия (с 5,6% срещу 5,5%).
Пред Радио София Адриан Николов – старши икономист в Института за пазарна икономика коментира, че ниската инфлация е основно в няколко сфери, които са свързани с туризма.
„От една страна има спад от 7% на месечна база при хотелите и ресторантите, и почти 10% в развлечение и култура. Това са двете големи групи, които влизат в потребителската кошница, при които има най-осезаем спад през последния месец“, каза Николов.
По думите му, при голяма част от стоките има задържане на инфлацията.
„Там, където доскоро наблюдавахме ръст – при храните или при разходите за жилището, индексът е около нулата“, посочи Адриан Николов.
Според него, ефектът вероятно няма да се запази дълго, тъй като няма структурни причини за това.
„Нито има спад на разходите за труд, които биха могли евентуално да се отразят на цените за крайния потребител, нито има много по-ниски цени на енергията, които биха могли да се прехвърлят на крайните цени“, обясни Адриан Николов.
Той добави, че вероятно страната ни ще завърши годината с инфлацията от порядъка на 2%-3%.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..