Днес предаването е в Шесто основно училище в София, темата е за достъпността в извънучебно време на училищните дворове, а първи гости са Мая Цанева от сдружение Безопасни детски площадки и Диана Андреева, експерт образование, Национална мрежа за децата:
Мая Цанева:
Държавата няма план за действие, няма проследяване къде какво се случва. Няма карта къде са достъпните. Нашето сдружение събра в такава около 100 локации, но често НПО не са в диалог с общините. Дворовете носят усещане на сигурност за родителите, усещане за общност. А там енергията може да се канализира. Пространствата са с неизползван потенциал - там и млади родители се срещат и разхождат малките си деца."
Диана Андреева:
Темата за зелени класни стаи, кътове за отдих е много важна, няма цялостна политика за местата за свободно време. Там са намесени много министерства. Детето е субект на много политики, а те трябва да действат в синхрон и в последователност. Ако има общностни събития, ще има по-хубав синхрон между училище, родители, граждани. Общините трябва да станат проактивни. А и училищата трябва да се хвалят за това, че дворовете им са отворени."
Включваме от Пловдив Ласка Ненова от сдружение BG бъди активен:
"В началото на август кметът пусна официална заповед, с която отвори училищните дворове за ползване от 12 август, но заповедта му получи голям отпор от директорите. Без интегрирана система за опазването им, те се притесняваха за тях. Организирахме среща в началото на септември с участници от много страни - преподаватели, община, родители, МВР. Направихме работна група за изграждане на правилник по тази заповед, от идея да я превърнем в устойчив пример."
Във втория час даваме думата на директора на Шесто основно училище Адриан Николов и на един от преподавателите, Людмила Николова:
Адриан Николов: "Добри стопани на сградата сме. В момента имаме довършителни дейности по спортната площадка, спечелихме конкурс в МОН. Имаме тенис на маса и по-голяма спортна площадка в задния двор. Изключиелно добре си партнираме с район Средец по отварянето на двора в извънучебно време. Тук няма такива площадки, охраната е осигурена от район Средец. Имали сме също проблеми с вандализма, но сега успяваме да опазим двора. Искаме да облагородим нашия район и да го превърнем в приятна зелена среда за учене. Ще се опитаме да направим висящи градини. Класна стая на открито също е едно от желанието ни."
Людмила Николова: "Промените са за добро - и материална база, и човешкият фактор. Развиваме ценностната система - емпатия, добронамереност. Шесто училище е вълнение, слънце. Трудно е да се научат да работят в екип, в който всеки да има място за личностна изява. Трябва да им даваме криле. Днешните деца са много по-самоуверени, знаещи и можещи, но си остават деца. Дворът не е само за спорт. Имаме училищен парк - децата засаждат цветя, тепърва го обогатяваме. Там имаме занимания по интереси, открити уроци. Децата са готови да творят, да прилагат знанията. Трябва да слушаме децата! Дворът и сърцата ни са отворени, идвайте деца."
Повече за историята на училището и проектите, по които то работи - в звуковия файл.
Продължението е с Веселин Кръстев, съучредител на "Заедно за София":
"Ние сме гражданска организация, свързана с местните общности и подобряване на градската среда. Темата за отварянето на дворовете ми е присърце от години. Училищният двор е специално място, без значение периода на годината. В 80-те със собствени усилия сме си оправяли кошове, врати. Училището е сплотеност. Децата са ти под погледа.
Училищните дворове трябва да бъдат отворени, но и пазени, както и сградите. Не може да се вандализират, това пречи на идеята. Когато децата и родителите следват модел на поведение, гледат добрия пример. Трябва и да се събират с труд - това кара после да се пази направеното. Съвсем друго е на живо, хората намират допирни точки и започват да живеят по-добре. Като хората са заедно в училищния двор, те се наблюдават. Празниците в училищния двор също сплотяват. Грижата за пространството трябва да е обща, да има общ правилник."
Какво мисли по въпроса районният кмет Tрайчо Трайков:
"Повечето училищни дворове в район Средец са отворени. Споразумяхме се да им осигуряваме охрана. Това е ключов проблем, той усложнява живота на училищните ръководства. Районните администрации инициират нови спортни и детски площадки. Горди сме, че успяхме да направим такива в Княжеската радина с вход откъм "Гурко", ремонтирахме два стрийт фитнеса. А зад тенис масите се събират да танцуват танго. "
Яна Генова, зам.-кмет за култура, образование, спорт и младежки дейности обобщава:
"Имаме нужда от повече добри примери и положително мислене - това, което е направено с училищната среда в Шесто основно училище трябва да бъде отбелязано. Хората, които чухме днес са съвременните будители.
Сферите, за които отговарям са много важни за личностното развитие. Училищният двор ми е дал усещането какво е успех, усилието да преодолееш себе си. Вярваме, че училищните дворове могат да бъдат пресечна точка, място за сплотяване и общностен живот. Има местни особености, знаем проблемите, и архитектурни заради типовото планиране през соца - напукани настилки, падащи огради, нерегламентирано паркиране. Охраната е на първо място, но чистотата също е голям проблем, не знам как в Шесто у-ще са се справили.
Направили сме картографиране на проблемите и на възможните решения. Моделите са различни. Осветлението като част от архитектурната среда е много важно. Изработили сме проект как да изглежда училищен двор в различни сфери - спорт, занимания на открито, танци - те са и физическа, и социална активност. Зелени зони, споделени училищни градини. Никой родител не иска да вижда тийнейджърите часове наред в моловете.
Самата среда може да формира връзки между поколенията, уважение към другия. Поръчали сме изработване на методология за ползване от директорите на училищата. Но процесът не може да се случи отгоре надолу. Длъжници сме на съвместното създаване на публичната среда. Гражданските организации са освен партньор и консултант, източник на експертно знание и наш коректив."
Мая Цанева: "Лайтмотивът е надежда. Смятам, че нещата ще се случат, но както на повечето хубави неща, трябва време. За съжаление за обикновените граждани това може би е на дъното на приоритетите. Иначе сме приятно изненадани от хода на събитията, пожелавам това да се случва на много повече места. Да сме нагоре в европейската класация за отворени училищни дворове. Но често изпускаме мнението на децата - бихме могли през неформални методи да съберем оригиналните идеи на децата. Като са чути, стават осъзнати граждани."
Но Радиокафе бе попитало вече един осмокласник доколко той и неговите приятели приемат еднозрачно решението училищните дворове да са достъпни и в извънучебно време, както и да си признае какво правят, ако не са. Освен това, добавя още един възможен любим спорт, който да бъде включен при ремонта на спортните площадки:
Финални думи на Яна Генова: "Всичко, което е свързано с децата, с развитие в нови посоки, е приоритет. Имаме възможност да предоставим картографирането веднага. А след обсъждане с районните кметове, ще пуснем и методологията, за която говорихме. Плановете можем да разположим визуално на оградите на дворовете."
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..