Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на София: Сензорите за качеството на въздуха не са точни

Столичният кмет Васил Терзиев.
Снимка: БГНЕС

Общинските станции за измерване качеството на въздуха в София не дават вярна информация, съобщи столичният кметът Васил Терзиев. 

По думите му 12 пъти е разминаването в данните на общинските станции, в сравнение с тези на гражданските организации, чиято информация е по-точна.

Кметът съобщи, че общината няма собственост върху данните и цялата система не работи по начина, по който трябва. Предишната управа на града е инвестирала близо 1 млн. лв. в система, която не дава правилни данни, коментира Терзиев и добави, че ще бъде приоритет за администрацията да бъде да изградена мрежа от сензори, които да работят по-добре.

"За да работи тази система добре, трябва да има две неща. Едното е много прецизните станции, които са само 5 на брой в София, плюс мрежата от не толкова скъпи и не толкова прецизни, но много на брой, които опасват целия град и които вече имат много по-голямо отношение не към изпълнение на националните ни ангажименти - нещо, което е по-скоро отговорност на МОСВ. Затова е толкова важно тази система от сензори да работи и да дава надеждна информация".

Директорът на Столичния инспекторат Николай Неделков обясни, че проверките, които извършват, са свързани с горене на отпадъци и проверки на строителни обекти за замърсяване.  

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на София Васил Терзиев

Кметът: Столичните училища избират как да отбележат Деня на София

Кметът на София Васил Терзиев изпрати писмо до директорите на столичните училища, с което приканва учителите и учениците да се включат в отбелязването на празника на града, информират от Столичната община.  "На 17 септември отбелязваме Деня на София и вярвам, че този празник, непосредствено след началото на учебната година, трябва да бъде специален..

публикувано на 10.09.25 в 18:56
Владислав Панев

"Топлофикация София" е с 133 млн. лв. загуба за първото тримесечие

"133 млн. лева е загубата на "Топлофикация София" за първото тримесечие на 2025-а , баш в разгара на отоплителния сезон, когато би трябвало да е печатница за пари. Миналата година за първото тримесечие дружеството  има печалба 65 милиона лева , което е характерно за първото тримесечие на всяка година, тъй като това е отоплителният сезон. Обяснявам си..

публикувано на 10.09.25 в 17:34

На тротинетка – вече само с каска и навършени 16 г.! Регистрираме ги от 7.2.2026-а

Столичната община и Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) започнаха информационна кампания   за промените в Закона за движение по пътищата. Те влязоха в сила от 7 септември и засягат пешеходците, водачите на моторни превозни средства, индивидуални електрически превозни средства и велосипедистите . В рамките на кампанията доброволци..

публикувано на 10.09.25 в 16:17

Петима души са задържани при полицейска операция в Перник

Петима души са задържани при специализирана полицейска операция за противодействие на престъпността, опазване на обществения ред и осигуряване на полицейско присъствие в уязвими райони, участъци, махали и квартали в Перник. Основно е инспектиран пернишкият квартал "Хумни дол", съобщават от регионалния пресцентър на МВР. Спецакцията е..

публикувано на 10.09.25 в 14:42

Във "Връбница 2" прожектират на открито комедия с Парцалев и Лолова

Жителите на ж.к. "Връбница 2" (а и не само те) ще могат тази вечер да гледат обичания български филм "Сиромашко лято". Районният кмет Румен Костадинов кани жители и гости от 20:00 часа на голямата поляна при бл. 601 (до Северния парк). Зрителите трябва да си носят нещо за сядане. Прожекцията е от инициативата "БГ Кинонада във Връбница:..

публикувано на 10.09.25 в 12:35

Временно спират водоподаването в част от ж.к. "Надежда" 2

Във връзка с пресвързване на уличен водопровод по ул. "Св. Климент", ж.к. "Надежда" 2, на 10 септември 2025 г., се налага спиране на водоподаването от 09.00 до 21.00 часа на клиентите на "Софийска вода" в района между бул. "Ломско шосе", ул. "Дравски бой", ул. "Митрополит Авксентий Велешки", ул. "Кирил Дрангов". При продължителност на..

публикувано на 10.09.25 в 07:55

МЗ: Няма нужда да се носят на хартия здравните карти на учениците

Медицинските специалисти в здравните кабинети на детските градини и училищата вече имат достъп до електронни здравни данни на децата, съобщи Министерството на здравеопазването.  Министерството уточнява, че системата позволява на медицинските лица да виждат данните за учениците само в учебното заведение, в което работят.  Eлектронна..

публикувано на 09.09.25 в 18:37