Проверка на Института за пътна безопасност показва, че от създаването на Фонда за безопасност на движението по пътищата през 2011 г. до октомври 2024 г. от глоби за превишена скорост са събрани повече от 591 млн. лева.
От сумата са похарчени са около 122 млн. лева, от които над 60 милиона - само през последните две години (2023-2024).
"Фондът на практика е банкова сметка, с която оперира финансовият министър – обикновено за покриване на финансов дефицит – коментира пред БНР-Радио София Богдан Милчев от Института за пътна безопасност (ИПБ). – За съжаление Фондът се е превърнал във фирма, която купува автомобили и консумативи и цели да реализира повече печалба."
По думите на експерта, в България има хиляди места с погрешно поставени пътни знаци и неправилна организация на движението. Там се поставят „капани“ за шофьорите, а от пътните полицаи се изисква да хващат все повече нарушители.
"Това по никакъв начин не се отразява на пътния травматизъм. Отчита се намаляване на жертвите, каквото няма в историята на България, дори и по време на ковид пандемията, когато имаше ограничения на движението. Увеличаването на катастрофите и намаляването на жертвите е факт, който изисква специално внимание и анализ."
Милчев обясни по-малкото загинали по пътищата в София с честите задръствания.
"Като няма движение, няма инциденти и жертви."
Специалистът смята, че Държавната агенцията по безопасност на движението по пътищата в момента не координира дейността на ангажираните с това институции, а в момента стои като паразитна структура.
Чуйте разговора на Божидар Янев.Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..