Проверка на Института за пътна безопасност показва, че от създаването на Фонда за безопасност на движението по пътищата през 2011 г. до октомври 2024 г. от глоби за превишена скорост са събрани повече от 591 млн. лева.
От сумата са похарчени са около 122 млн. лева, от които над 60 милиона - само през последните две години (2023-2024).
"Фондът на практика е банкова сметка, с която оперира финансовият министър – обикновено за покриване на финансов дефицит – коментира пред БНР-Радио София Богдан Милчев от Института за пътна безопасност (ИПБ). – За съжаление Фондът се е превърнал във фирма, която купува автомобили и консумативи и цели да реализира повече печалба."
По думите на експерта, в България има хиляди места с погрешно поставени пътни знаци и неправилна организация на движението. Там се поставят „капани“ за шофьорите, а от пътните полицаи се изисква да хващат все повече нарушители.
"Това по никакъв начин не се отразява на пътния травматизъм. Отчита се намаляване на жертвите, каквото няма в историята на България, дори и по време на ковид пандемията, когато имаше ограничения на движението. Увеличаването на катастрофите и намаляването на жертвите е факт, който изисква специално внимание и анализ."
Милчев обясни по-малкото загинали по пътищата в София с честите задръствания.
"Като няма движение, няма инциденти и жертви."
Специалистът смята, че Държавната агенцията по безопасност на движението по пътищата в момента не координира дейността на ангажираните с това институции, а в момента стои като паразитна структура.
Чуйте разговора на Божидар Янев.Пъпешът е летен сезонен плод, който ни осигурява всички необходими предимства през топлите месеци, пише Metropolitan, като откроява трите основни причини, поради които плодът е идеален за лятото. ПЪрво, пъпешът съдържа 90% вода, така че е отличен съюзник за поддържане на добра хидратация, пише БГНЕС. „Кожата ни обикновено е по-суха през лятото..
Фотоизложба ще покаже София през очите на децата от социалните услуги. Експозицията се намира на ул. "Париж" и ще бъде открита през днешния ден, от 17.30 ч. Събитието се организира по идея на зам.-кмета на Столична община Надежда Бачева. "Преди месец подарихме на децата малка книжка с фотографии на Георг Волц, дворцов фотограф, запечатал знакови места..
През днешния ден облачността от североизток ще започне да намалява, но над Югоизточна България преди обяд, а след обяд над много райони от Южна България ще има купесто-дъждовна облачност и превалявания. Възможно е и да прегърми. До края на деня обаче облачността ще намалее над цялата страна, съобщават от Националния институт по метеорология и..
Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..
Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева - експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека. Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме. Открития от поведенческата..
На фона на историческия момент, когато страната ни се подготвя за влизането в еврозоната и преминаването на паричната единица на страната ни от лев в евро, в предаването “Ритъмът на Столицата” проф. д-р Пенчо Пенчев, който е единственият преподавател по стопанска история, разказа каква е историята на българската парична единица. “Още от времето на..