Организаторите от Сдружение „Защита на Боянското блато” са се погрижили публиката да има възможност да се запознае с всички, за които темата за водоема е важна, да отпразнува края на фотоконкурса, да обсъди плановете за бъдещето на Боянско блато и да се наслади на красивите кадри от дивата природа на района, заснети от талантливите участници в конкурса.
"Ние сме гражданска група, общност, която вече четири години прави всичко възможно да защити тази богата зона на биоразнообразие, това природно, социално и културно богатство в полите на Витоша", представя сдружението Александър Колев, председател на проект "Защита на Боянското блато".
В конкурса са взели участие над 25 фотографа със стотици снимки на птици, заснети в района на Боянско блато.
"Всичко започна 2022 година с навлизането на строителна техника в границите на блатото и засипването на една трета от него. Последва моментална реакция от общността там", разказва Колев за началото на протестите срещу заличаването на природния феномен .
"Всяко едно блато, особено в урбанизирана територия, то не е само обект, който съдържа в себе си биоразнообразие. То има много важни климатични функции и най-важната от тях е, тъй като ние живеем в котловина близо до планина, Боянско плато събира подпочвени, дъждовни, снежни води и бавно да ги отпуска надолу", допълва още природозащитникът.
Снимките ще бъдат изложени на пл. "Знаме на мира" и на 27 октомври (неделя). През следващия уикендът ще бъдат разположени и при НИМ.
Повече за изложбата и за борбата за защита на Боянско блато чуйте в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..