Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разследване за изчезнали деца спечели наградата за журналистика “Дафне Каруана Галиция“ за 2024 г.

Снимка: БТА

На 16 октомври 2017 г малтийската разследваща журналистка Дафне Каруана Галиция влиза в автомобила си. В този момент тя не осъзнава, че това са последните секунди от живота ѝ. Прикачена към колата ѝ бомба предизвиква експлозия и слага край на живота ѝ. Убийството е предшествано от тормоз и заплахи, а в продължение на години и на съдебни дела, целящи да ѝ попречат да работи по основните теми, които разработва като журналист.

Теми като корупцията, прането на пари, организираната престъпност, продажбата на гражданство и връзките на малтийското правителство с т.нар. „досиета от Панама“. Членовете на Европейския парламент критикуват пропуските в разследването на убийството ѝ, а общественото възмущение е силно към начина, по който властите провеждат разследването. Това води и до оставката на премиера Джоузеф Мускат.

Как и дали се е променила журналистика в Малта 7 години след смъртта на Дафне Каруана Галиция и има ли по-голяма свобода на словото, обяснява Матю Суереб – журналист с близо 20-годишен опит и председател на Съюза на малтийските журналисти.

„Директният отговор на въпроса дали има промяна - би бил не, защото малко неща се промениха оттогава. Бих казал, че да си журналист стана по-трудно, след като Дафне беше убита преди седем години. Проблемът е, че журналистите не се чувстват сигурни.

Като цяло мисля, че има елемент на незаинтересованост от страна на хората да станат журналисти, защото ако отидете и говорите с млади хора, а аз говоря редовно със студенти, те ще ви попитат какъв е смисълът да стана журналист, защо трябва да стана журналист и да продължа да пиша за хората, а след това тези хора да те нападат и да правят живота ти ад. Така че има и елемент на уплах или пък не виждат необходимостта от стойностната журналистиката и това е погрешно. Трябва да работим повече, за да убедим аудиторията, че няма демокрация без свободни медии, защото медиите, както винаги казваме, са четвъртият стълб на демокрацията.

Медиите са там, за да действат като куче-пазач на другите стълбове, на съдебната, на административната и на законодателната власт. Ние сме там и имаме много особена роля и трябва да работим повече, за да покажем, че журналистиката е необходима и че социалните медии не са я заменили. Защото това е тревогата, която съществува в днешно време. С напредването на технологиите съществува тази идея, че тъй като имаме социални медии, всички са журналисти

Но проблемът не е в социалните мрежи. Проблемът е, че има много дезинформация и тук идва ролята на професионалните журналисти, които проверяват фактите, които работят с определен етичен стандарт, за да предоставят на хората новините, които биха били проверени веднъж, два пъти, три пъти, преди информацията да се превърне в истинска новина“, споделя Матю Суереб.

Най-предизвикателните теми за малтийските журналисти остават корупцията, облагодетелстване на едни хора чрез договори, става дума за пилеене на обществени пари.

През 2020 г. Европейският парламент учреди награда на името на Дафне Каруана Галиция. Наградата от 20 000 евро се присъжда ежегодно за задълбочени журналистически материали на професионални журналисти със седалище в Европейския съюз. Матю Суереб е член на специалното жури още от самото учредяване на наградата.

Тази година в конкурса са участвали над 300 истории от журналисти със седалище в ЕС.

Наградата получи разследването „Изгубени в Европа” за разкритията във връзка с изчезването на над 50 000 непридружени деца мигранти. Разследването, проведено от медии от Германия, Италия, Гърция, Нидерландия, Белгия, Ирландия и Обединеното кралство разкри, че най-малко 51 433 непридружени деца мигранти са изчезнали след пристигането си в европейските държави между 2021 и 2023 г.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проекти за уязвими семейства могат да получат финансиране до 60 000 лева

Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..

публикувано на 28.07.25 в 09:40

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00