Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министерство на финансите не предвижда да увеличава данъците през 2025 г.

Людмила Петкова
Снимка: БГНЕС
Министерство на финансите не предвижда да увеличава данъците следващата година. Това съобщи служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова след извънредното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).

Разработени са редица приходни и разходни мерки, така че салдото в хазната да бъде до 3% дефицит от БВП на начислена основа, заяви още Петкова.

Днес тристранката се събра на извънредно заседание в Министерски съвет, на което да обсъди промени в данъчните закони за 2025 година, предложени от служебния кабинет.

Четири са законопроектите – за промени в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), за промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), за промени в Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и за промени в Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС).

Промените, които се предлагат, са основно технически, свързани с прилагането на европейски директиви и изисквания на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), както и свързани с необходимостта от прецизиране на нормативната уредба.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Николай Брънзалов

Д-р Николай Брънзалов: Агресията срещу лекарите е недоволство против здравната ни система

Две национално представителни социологически изследвания , проведени от агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС), показват тревожни данни за мащаба на насилието над медицински специалисти у нас. 20% от анкетираните са наблюдавали случаи на вербална агресия, а 7 на сто - дори на физическа разправа. Над 2000..

публикувано на 06.10.25 в 15:15

910 лева достига средният размер на водещата пенсия за месец октомври

910 лева достига средният размер на водещата пенсия, без добавки за месец октомври. За мъжете тя е 1074 лева и 799 за жените. Само в две области от страната основната пенсия е над 1000 лева - в София-град тя е 1137 лв. и 1007 лв. в област Бургас. Данните на Националният осигурителен институт показват, че в 14 области на страната основните..

публикувано на 06.10.25 в 14:46

Хандбалът носи движение, забавление и учи на сътрудничество

На 17 октомври ще се проведе Софийски турнир за хандбал за деца от 2. до 4. клас. “Софийския турнир за хандбал е организиран от Столичната община, съвместно с Националната спортна академия. Събитието ще се проведе на 17 октомври, в залата по хандбал на Националната спортна академия и е насочено към учениците от столичните училища от 2., 3. и 4. клас”,..

публикувано на 06.10.25 в 14:21

Град Несебър е емблематичен с подводните си археологически обекти

Центърът за подводна археология организира две големи събития, свързани с развитието на подводната археология. Първото събитие е от 5 до 10 октомври 2025 г., когатоще се проведе съвместна мисия на Научно-техническия консултативен орган по Конвенцията от 2001 г. за подводното наследство (STAB) и ИКОМОС във връзка с опазването и управлението на..

публикувано на 06.10.25 в 13:45
Момчил Даскалов

Линейната градина по ул. "Скопие" - със зелена светлина и финансиране от МРРБ

Девет месеца след като кметът на столичния район "Сердика" Момчил Даскалов съобщи пред БНР-Радио София за предстояща линейна градина в кв. "Фондови жилища" , той информира, че предложението е било одобрено от регионалния министър и ще бъде подпомогнато по програмата "Подкрепа на интегрирано градско развитие на 10-те градски общини - основни..

публикувано на 06.10.25 в 13:42

32 училища в страната могат да станат "пример за промяна в класната стая"

32 училища в страната могат да станат "пример за промяна в класната стая” по програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час". От днес до 30 ноември учебните заведения могат да кандидатстват за 7-ия випуск на програмата. От идната учебна година, одобрените училища могат да получават безплатна професионална подкрепа и обучения,..

публикувано на 06.10.25 в 12:52

Катастрофа на магистрала "Тракия" край Ихтиман

Километрично задръстване на магистрала "Тракия" предизвика катастрофа, станала тази сутрин край Ихтиман. Две коли са се ударили в платното в посока София. Пътният инцидент е станал на 46-и километър на разклона за Мухово, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Най-вероятната причина за сблъсъка е движение с несъобразена скорост и твърде малка..

публикувано на 06.10.25 в 11:58