"Привет, магьосници и сбогом" е музикална куклена пиеса по мотиви от френски приказки.
Спектакълът печели награди на международните фестивали "Златен делфин", Варна'93, Загреб'94, Марибор'94, Саарбрюкен'95 и "Бурборак"'97, Сливен'98, Пловдив'99. Поставян е в Белградския куклен театър, заснет е и излъчван неколкократно от Българската национална телевизия.
Изиграни са над 600 представления на този спектакъл в България и чужбина.
Представлението е включено в проекта на фондация Арте Вива "Спектакли за всяко българско дете - 4", спечелил финансиране по програма за разпространение на Министерство на културата. То ще гостува в три малки населени места в Северозападна България. За да се осигури достъп на всички деца независимо от тяхното социално положение, входът е свободен.
В спектакъла може да се види как на приказно добрата улица "Брока", някъде в Париж, изведнъж пристига злото в образа на Магьосницата. Жертва на нейната злина се оказва малкият Башир. Детето успява да я победи със своята доброта.
Историята е представена по забавен и пълен с изненади начин, с много хумор и музика.
Режисьор е Ваня Иванова, с участието на актрисата Елена Грозданова.
Повече за благотворителната инициатива, която се организира съвместно с общините на населените места, пред БНР-Радио София разказа актрисата Симона Нанова.
"През 2020 година, по времето на локдауна, се роди един проект за разпространение на спектакли в по-малки селища и отдалечени места, където децата нямат достъп до култура. Тогава посетихме Полски Тръмбеш и няколко града в Северозападна България – Берковица, Вършец, Криводол, в които създадохме контакти. Тогава ме изуми изключителната обратна връзка, щастието, което виждах в тези деца – те реагират уникално.
Тъй като нямат много културни преживявания, нямат и много забавления, за тях едно такова посещение се превръща в огромно събитие", коментира Нанова.
В първия лъч на тазгодишното четвърто издание на проекта “Спектакли за всяко българско дете“, на 29 и 30 октомври представлението “Привет, магьосници и сбогом“, ще посети Криводол, село Тишевица, град Роман, където има Дом за деца без родителска грижа.
"Много се гордеем с този проект, много сме щастливи, всеки път се зареждаме невероятно", каза още Симона Нанова. С нея разговоря Мария Бояджиева. Чуйте.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...