Робърт Харис е британски писател, който е известен най-вече с историческите си романи. Завършва литература в Кеймбридж, а след това работи като журналист в различни медии, сред които Би Би Си, "Обзървър" и "Сънди таймс".
Конклав (избор на Папа) има дълга история, но във формата, в която съществува в момента, датира от 13 век, каза пред Радио София Нина Караманова от издателство "Обсидиан". Героите в романа обаче, са плод на въображението на писателя, добави тя.
"Но събитията, историята, процеса на конклава, за който се разказва, са близо до реалността. Харис споделя, че е поискал и получил достъп от Ватикана да проучи местата, където пребивават кардиналите по време на конклава. Също така е интервюирал един кардинал, който е участвал по време на конклав. Прочел е страшно много литература, за да можем да получим това, което е книгата“, каза Караманова.
Тя добави, че романа разказва за 118 кардинали от целия свят, които отиват във Ватикана, за да изберат новия глава на Католическата църква, след като почива Папата.
"Те се събират в дома за гости Санта Марта, който е абсолютно изолиран от външния свят. Отиват в Сикстинската капела, там се прави гласуването от 1878 г.“, посочи Нина Караманова.
Първото българско издание на "Конклав" в превод на Любомир Николов излезе през 2017-а, година след английската му премиера.
Във филмовата адаптация на романа участват Рейф Файнс, Станли Тучи, Джон Литгоу и Изабела Роселини. Режисьор е носителят на „Оскар“ Едуард Бергер. Лентата е сочена като една от потенциалните за номинация за "Оскар" през 2025 г.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..