Фокусът на фестивала е озаглавен "Стени", посветен е на годишнината от падането на Берлинската стена.
+За мен българският патриотизъм и принадлежността към Европа не се противопоставят, а са нещо единно. По този въпрос се чувствам наследник на Алеко. Той е бил патриот и винаги е мислил за криволиците и противоречията на пътя към Европа – отбеляза пред БНР-Радио София Александър Кьосев – професор по културна история на модерната епоха и директор на Културния център на СУ. – Европейският съюз не е точно онази Европа, за която мечтаехме преди 2007 г. Оказа се, че след приемането ни в ЕС, в културно и социално отношение ни обърнаха по-малко внимание, отколкото очаквахме. Виждаме, че днес по-младите поколения са обхванати от други идеи, от други лудости. Затова реших да покажа с това, което мога, че българската култура и европейската солидарност не са нещо противопоставено, а са нещо свързано.
Европейската солидарност още е проект, още не е се е състояла. Институционалното единство, въпреки дефектите си, е фантастично постижение. Смятам, че в един момент патриотичното ние на различните отечества може да се свърже в европейско ние.
Манифестът на нашия фестивал е „Солидарността е нещо повече“ (от единството)."
Фестивалната програма включва множество музикални пърформанси, бароков концерт, образователни събития, изложби, литературни срещи, прожекции на филми.
В центъра на събитията е Международната конференция „Стени“ (между 11 и 13 ноември). В нея ще вземат участие повече от 30 учени от различни държави – „академични звезди“ от Оксфорд, Берлин, Варшава, Белград, Букурещ, Виена, каза още проф. Кьосев.
Той обърна внимание и на музикалният пърформанс „Ростропович срещу Стената“, който ще се проведе на 11 ноември пред Мемориала на Берлинската стена в парка на НДК.
"Решихме, че този жест на Ростропович трябва да се повтори. Това се направи един от най-известните съвременни български виолончелисти и водещ музикален педагог – проф. Анатоли Кръстев. Може това да стане традиция, ако се хареса и го правят и в други столици на Европа като обществен жест на солидарност", изтъкна Александър Кьосев.
Сред другите събития от програмата той акцентира върху дискусиите на кръгла маса „Стени и мостове: перспективата на дипломатите“ с участието на професионални дипломати .
В първите дни на ноември се очаква да бъде публикуван и един „концептуален документ“ на конференцията – разговор между проф. Владимир Градев, културолога и публицист Тони Николов и проф. Кьосев. Той ще излезе в книжната издание на портал „Култура“.
"Този фестивал е нещо малко, знак, ръка, която други биха подхванали. Надявам се фестивалът да стане ежегоден и да расте", допълни проф. Александър Кьосев.
Разговора на Лили Големинова с проф. Александър Кьосев.
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..