Космополитният и виртуозен китарист Ангел Демирев ще отведе публиката на необикновеното музикално пътешествие „По пътя на китарата“ на 6 ноември, сряда, от 19.00 ч. в Първо студио на БНР. Спътници ще са му Петър Милановна акустична китара и Христо Минчев на контрабас. В изследване на нови цветове и нюанси, тримата музиканти ще разкажат за различните лица на един от най-чувствените инструменти – китарата.
Пиесите в програмата носят различна темпераментност и показват богатата душевност на един от най-талантливите музиканти в България. Публиката в Първо студио на БНР ще чуе авторски композиции на Демирев и вълнуващи интерпретации на мелодии от различни краища на света. Музика, която носи заряда на дълбокото му търсене на красота и духовна хармония, споделена с изключително вдъхновяващи партньори в тази разходка – Петър Миланов и Христо Минчев.
"Упражнявам с китарата в Пловдив – каза по телефона Демирев пред БНР-Радио София. - Вълнувам се, че ще свиря там, където са били музиканти, на които съм се възхищавал и от които съм се учил. Където и с когото да свиря, винаги българският елемент присъства и го прокарвам в изпълненията. Това е нещо, което ние сме длъжни да обгрижваме, интерпретираме, да живеем с него. За 6 ноември сме подготвили сме програма, която има своите художествени качества и достойнства."
Той сподели, че слуша много музика, която „не съдържа електричество“ – стара, симфонична, автентичен фолклор от цял свят.
"Цял живот уча различна музика. Анализирам всичко, което достигне до ушите и сърцето ми. Разбрах, че няма стил. Стилът е външната обвивка на експресията на един музикант – посочи Демирев. И поясни и провокира с въпрос – Означава ли „Обичам те“ на суахили повече от „Обичам те“ на български, на турски или на сръбски? Различните стилове са различните езици. Изразяването е главният фактор. При мен стиловете си сътрудничат. Най-силната характеристика при изкуството е искреността."
Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. "Драган Цанков" №4) и в мрежата на Ивентим.
2025 година от астрологична гледна точка се очаква да бъде динамична за целия свят. В астрологията се обръща внимание на позицията на планетите, а за новата година три висши планети се очаква да сменят своя знак, като това е много рядко явление. Сменяйки знака си, тези планети задават изцяло нова тенденция и нов поток в цялостната настройка на света...
Програмата „Детско здраве“ на Столична лекарска колегия продължава и през 2025 г. Инициативата осигурява достъп до медицински специалисти на децата в по-малките населени места. 27 хил. деца са преминали през прегледи със специалисти от Столичната лекарска колегия за 12-те години, през които се провежда програмата „Детско здраве“. Благодарение на..
Сурваки, Сурва, Васильовден, Нова година е български народен празник, отбелязващ началото на новата календарна година. Познат е във всички български етнически територии. Практиките и обичаите, характерни за този празник, са в пряка връзка със схващането му като начало на новата календарна година. Според нашата традиционна българска култура, кадените..
На 1 януари православните християни почитат паметта на Св. Василий Велики. Един от великите философи и писатели на раннохристиянската църква. Свети Василий е роден в град Кесария Кападокийска около 350 г. от н.е. в знатно християнско семейство. При формирането на неговия характер дейно участие вземат майка му Емелия и баба му Макрина. Те възпитават..
На 1 януари 2025 година няма да работи синята и зелената зона в София, съобщават от Центъра за градска мобилност. Това означава, че жителите и гостите на столицата ще могат да паркират безплатно в зоните за платено паркиране.
През днешния ден в котловините и низините ще има мъгли, като около и след обяд в повечето места видимостта временно ще подобри. Минималните температури на повечето места ще бъдат минус 5° до 0°, в отделни котловини до минус 7°- минус 8°, по Черноморието до 3°- 4°. Преобладаващите максимални температури ще бъдат между 7° и 12°, в местата с трайна мъгла..
В ретроспекцията на 2024 г. в студиото на БНР-Радио София се включи и поетът, литературен критик и преподавател Йордан Ефтимов . Той направи уговорката, че е нормално неговия взор да се спре по-скоро върху културните събития и явления от последните 12 месеца. Но от друга страна "културата е неотделима от политиката, от спорта и от другите..