Ученици от няколко училища в района се срещат с българската писателка, драматург и актриса Мария Касимова–Моасе и с оперната певица Мила Михова, които ги водят зад кулисите и в залите на Софийската филхармония, Националната опера и балет, Младежкия театър „Николай Бинев“, Националната галерия “Квадрат 500”, и ги запознават с етикета на общуване в тях.
Проектът ще обучи и млади посланици на „Културна София за деца“, които да споделят наученото със своите съученици и приятели. Най-активните ще получат възможност да посетят избрани спектакли и изложби, със своето семейство, до края на 2024 г.
“Един от най-важните ни приоритети е работата с деца, защото смятаме, че е най-лесно да се започне от там, от една страна, от друга, е изключително трудно и отговорно, защото с деца се работи сложно", коментира Мира Лазарова от район “Оборище”.
По думите ѝ, това реално е едно обучение по културен етикет.
“Ние напоследък много се страхуваме от правилата и от това как трябва да се държим на определени места, но очевидно интересът към изкуството, завръщането в театрите, концертните зали, предполага вече едно специфично поведение, познание, подготовка.
Тъй като децата, от една страна, нямат респект към това, от друга страна, имат, защото смятат, че високото изкуство не е съвсем територия за тях, трябваше по някакъв начин да намерим стъпка, за да ги приближим”, казва още тя.
Проектът вече тече и всички замесени са доволни, защото децата са видимо любопитни, интересуват се, някои са влизали вече многократно в залите на галерията, театъра, операта, дори и зала “България”.
“За нас е важно този град да стане град на децата, т.е. децата и семействата, да видят безопасните маршрути като транспорт, културните и историческите маршрути, защото има деца, включително от по-крайните и отдалечени райони, които не познават историята на града, културните институции, литературните маршрути, дори и парковете. Затова тази инициатива влезе в една много интересна посока, която искаме да развиваме”, допълва Мая Цанева от Сдружение “Безопасни детски площадки”.
“Аз винаги съм вярвала, че работата с децата има огромен смисъл, защото полагаме неща, които в бъдеще ще работят изключително много за тях, за тяхната култура, представяне. По-интересно и по-смислено съществуване в рамките на собствения живот. Бях много доволна, че такова нещо изобщо съществува и, че някой се е сетил да го организира”, посочва Мария Касимова-Моасе.
Проектът „Културна София за деца“ се изпълнява от Сдружение „Безопасни детски площадки“ и район "Оборище" с финансовата подкрепа на Столична община, Програма „Европа“ 2024“.
Чуйте повече в разговора на Лили Големинова с Мира Лазарова, Мая Ценова и Мария Касимова-Моасе.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..