Теодора Милева е на 18 години от София, но от 3 години живее и учи във Виена, Австрия. Тя беше номинирана за "Будител на годината". Теодора Милева попадна в класацията заради културния мост, който тя самата представлява, свързвайки България и Австрия.
Създател е на първия български подкаст в чужбина ArtPath Podcast, който цели да информира всички за това, което се случва, да ги вдъхновява и да ги прави съпричастни не само в България, но и в цяла Европа, посочва самата тя.
Чрез тази инициатива тя популяризира културни личности и събития от България и чужбина като мост между българските общности, с цел издигане на тяхната културна осведоменост и взаимодействие.
Будното момиче създава и поредица от документални филми с художествен оттенък за български автори, сред които са Димитър Димов и Яна Язова. Филмите ѝ имат за цел да засилят интереса към личността и творчество на писателите.
Лентата ѝ "От-До" пък е едно завръщане към българските корени и автентичния начин на живот на село.
Автор е на проектите Eco Art и Live Green, които засягат ролята на природата в изкуството като своеобразен призив за опазване на околната среда.
Теодора е автор и на материали, отразяващи български инициативи в медии зад граница, онлайн списанието "Melange Bulgaren"- Виена и българската програма по радио "Orange" в Австрия.
Кое е най-важното в това, което правиш?
“Най-важното е то да достига до хората. Нямам предвид само моите връстници или конкретна аудитория, която се интересува само от литература или от култура по някакъв начин, но до всички“, казва тя и подчерта, че не бива да се омаловажава ролята на българите, живеещи в чужбина, които организират множество културни инициативи.
“Особено във Виена има една много силна българска общност. Хора, които наистина са впечатляващи със своя патриотизъм и с дейността си и“, подчертава Теодора Милева.
По какъв критерий избираш кой да бъде във фокуса на твоите изследвания, на твоята работа?
"Зад всеки един мой гост, зад всеки документален филм, се крие много интересна история. Такъв е примерът със Славена Николова - създател на българския литературен клуб във Виена. Бих казала, че в момента, в който видя човека и инициативата, разбирам, че това си заслужава да бъде представено“, посочва тя.
След като завърши училище, намерението на Теодора Милева е да продължи да изучава специалности с хуманитарна насоченост. От една страна, специалност "Романистика“ - Френска и Испанска филология, от друга страна, правни науки - специалност "Международно право", или нещо с тази насоченост.
"Във всеки един момент от житейския път, нещата се случват по различен начин – едно е да направиш филм за Яна Язова на 15 години, друго е този филм да го направиш на 30 години. Искам да изживея всичко това и да не отлагам за бъдещето, да се опитвам да осъществявам целите, които си поставям и идеите, които спонтанно се появяват, да ги реализирам на момента и да работя за тях“, категорична е Теодора Милева.
За новите проекти на Теодора и проблемите на българската култура в нейните очи - чуйте в разговора на Даниел Ненчев.
Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..