Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб:
"Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика, без да има претенции като продуцент. Реших, че това е времето да направя нещо за дъщеря ми Надежда, с което двамата да сме на сцена.
Винаги имам пред вид конкретни хора, когато пиша музика. Реших сега това да е камерна музика, между класика и джаз. Квартет София и басист бяха необходими. Калина Андреева, само на 24 е толкова уверена и прецизна, че на колегите от квартала им паднаха ченетата, както се казва. Идеята за зодиите ми дойде на една тераса в Сапарева баня. Това е просто закачка и благодат за композитора. Всеки ще открие или няма да открие нещо за себе си.
(Слушаме "Скорпион" със соло на кларинет на брат му, Борислав Йоцов)
"Не мога да се поставя като композитор, музикант съм и обичам да пиша музика, за мен това не е задължение, а игра. Щастлив съм, че всяка нота, която пиша, се свири. Обграден съм от изключително талантливи, мислещи хора."
(Слушаме "Стрелец" сами открийте интрото къде ви води)
"Явно мисля картинно - всички ми казват, че пиесите звучат като филмова музика. За мен е много важно музиката да има история. Проектът е насочен и към класически фестивали, които правят и кросовър, имаме контакти с Мартенски музикални дни, Софийски музикални седмици, Варненско лято. А Марио е сигурен, че "писмото" ни ще стигне до Харуки. Проблемът е, че колкото и да сме добри, името вкарва хората в залите, а не музиката. Ние сме една от малкото държави без експорт офис за музиката."
(Финалът е с "Водолей" - на базата на тема, която дъщеря му пише за "Акустична версия", водолей е зодията и на двамата с нея)
Още за проектите с Плевенска филхармония и важното място на турнетата в малки места в страната, както и за мястото на българската музика на големите световни сцени - в звуковия файл.
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..